İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. 5 Adımda Bilgisayar Hızlandırma – PC Hızlandırma Yolları 2021

5 Adımda Bilgisayar Hızlandırma – PC Hızlandırma Yolları 2021

shine

Yeni bilgisayarınızı aldınız fakat 1-2 ay sonrasında performansı mı düştü? Bilgisayarınız, eskisi gibi hızlı çalışmıyor mu? Doğru yerdesiniz! sizin için birçok pc hızlandırma yöntemlerini sunacağız..

 

Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayar hızlandırma denildiğinde hemen kolaylıkla yapabileceğiniz yöntemler gelmesin.Sisteminizin hızını arttırabilecek birçok nokta var. Sizlere kontrol etmeniz gereken önemli noktaları paylaşacağız.

Bilgisayarınızı hızlandırmak için ne kadar program veya herhangi bir yöntem denesekte unutmayın ki sisteminiz kötüyse pc hızınızı arttırmak için 1000 yöntem de denesek bilgisayarınızın hızını bir noktaya kadar hızlandırabiliriz.

1Güç ayarları

Bilgisayar hızlandırma yolları en basit ve önemli olan yöntem Güç Tasarrufu modudur. Windows’un “Güç tasarrufu” seçeneğini kullanmaktaysanız, bilgisayarınızı yavaşlatmaktasınız.

Bu mod, enerji tasarruf etmek için  bilgisayarınızın enerji çekimini düşürür böylece elektrikten tasarruf etmiş olursunuz. Güç seçeneğinizi “Güç tasarrufu” modundan “Yüksek performans” veya “Dengeli” moduna alırsanız gözle görülür bir şekilde performansınızda artışlar yaşanır.

Güç seçeğinizi değiştirmek için, Windows tuşuna basıp arama kısmına ‘Denetim Masası’ yazıp uygulamayı açın, sonrasında Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri butonuna basın.

“Yüksek performans” ayarını seçmek için, “Ek planları göster”in yanındaki aşağı oku tıklayın ve istediğiniz modu seçin. İşlem tamam!

 

2Başlangıçtaki uygulamaları devre dışı bırakın

Görev çubuğuna sağ tıklayıp ‘Görev Yöneticisini Aç’ tuşuna basın. Üst kısımdaki seçeneklerden Başlangıç’ı seçin.

Bir uygulamanın bilgisayarın açılışında başlamasını durdurmak istiyorsanız, sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak” tuşunu seçin. Bu, uygulamayı tam olarak devre dışı bırakmaya yaramaz; sadece ve sadece başlangıçta uygulamanın açılmasını engellemiş oluruz. Bu hem bilgisayarınızın açılış süresinin kısalmasını sağlar hem bilgisayarınızın performansını arttırır.

 

3Diskinizi Gereksiz Öğelerden Temizleyin

 

Gerekli olmayan dosyalarla dolmuş şişirilmiş diskiniz varsa temizlemek size hız kazandırabilir.

Dosya Gezginini açın ve sabit diskinizi seçip sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve Diski Temizle tuşuna basın. Windows’un bu özelliğiyle geçici dosyalar ve Geri Dönüşüm Kutusu dosyalarını silebilirsiniz.

4Animasyonları devre dışı bırakın

Windows üzerinde bazı göz alıcı efekt ve gölgeler, animasyonlar  vb. özellikler var. Eski ve yavaş bilgisayarlarda bu özellikler bilgisayarınızın performansını oldukça düşürür.

Ve bunu kapatmak çok basit. Windows 10 arama çubuğuna sysdm.cpl yazıp Enter tuşuna basın. Bu Sistem Özellikleri uygulaması açılacaktır. Gelişmiş bölümüne tıklayıp Performans kısmında Ayarlar’a tıklayın. Bu kısımda kutucukların tiklerini kapatarak animasyonları kapatabiliriz. Aşağıdaki resimdeki seçenekleri kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Yolları 2021

Windows’un bu özelliği bilgisayarınızın hızını oldukça arttırır.

 

5CCleaner Kullanın

Bilgisayar hızlandırma uygulamaları için bir tecrübeniz var ise zaten CCleaner’ı biliyor olacaksınızdır. CCleaner, sabit diskinizin her bir kısmını, diskinizi yavaşlatabilecek gerekli olmayan dosyalar için tarar. Diğer sistem hızlandırma programlarının haricinde, bunaltıcı olmayıp kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

CCleaner‘ın kayıt defteri özelliği ise gerçekten çok başarılı. Sizin seçtiğiniz zaman aralığına göre kayıt defterinizdeki hatalı ve gereksiz hizmetleri kapatır. CCleaner kullanmanız bilgisayarınızın hızını gözle görülür bir şekilde arttırır.

 

Yazar Hakkında

İki kişinin bildiği, sır değildir

Yorum Yap