1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. 5G Cep Telefonu Satışları 2021’de 560 milyona Ulaşacak

5G Cep Telefonu Satışları 2021’de 560 milyona Ulaşacak

Adsiz tasarim 1

5G uyumlu akıllı telefonların satışları bu yıl 560 milyona ulaşacak ve dünya çapındaki bağlantı sayısının 637 milyona ulaşmasına yardımcı olacak.

CCS Insight’taki analistler, Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da 5G telefonların konuşlandırılması ve benimsenmesinin, Covid-19’un üçlü tehdidi, Huawei’nin belirsiz rolü ve olumsuz makroekonomik koşulların yarattığı zorlukların üstesinden geldiğini söylüyor.

5G Cep Telefonu Satışları 2021’de 560 milyona Ulaşacak

Güney Kore’de penetrasyon %30’a ulaşırken, ABD’de Noel öncesi uyumlu cihazların güçlü satışlarının yakın gelecekte %25’e ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte, Çin’in erken liderliğine rağmen, yavaşlayan talep, 5G’nin 2021’in sonuna kadar tüm bağlantıların %24’ünü oluşturacağı anlamına geliyor.  

Global 5G Akıllı Telefon Satışları

CCS Insight‘ın tahminden sorumlu başkan yardımcısı Marina Koytcheva, “Cep telefonu pazarı için bir başka çalkantılı yılda, düşük ve orta seviye segmentlerdeki arz kısıtlamaları, gelişen pazarlardaki zayıf taleple birleştiğinde satışları azalttı” dedi. “Ancak 5G – etkin cihazlar şimdiye kadar dünyanın en gelişmiş pazarlarında insanların eline ulaşmaya devam etti.”

Sektör genelindeki bileşen sıkıntısı, birçok segmentte akıllı telefonların tedarikini ve satışını etkilerken, ileri teknoloji ve 5G cihazları büyük ölçüde etkilenmedi . Bununla birlikte, iPhone 13 ile ilgili coşkuyu henüz azaltabilecek endişeler var.

Parçalanma, gecikmeli spektrum açık artırmaları ve Huawei’deki karartma, Batı Avrupa’daki dağıtımı etkiledi – birçok ülkenin hala yüksek kaliteli 4G ağlarına sahip olduğu gerçeğinden bahsetmiyorum bile. 5G’nin 2024’e kadar buradaki bağlantıların yarısını oluşturmayacağı düşünülüyor. Uyumlu el cihazlarının düşen maliyeti kritik bir faktör olacak.

“Bu cephede işler iyi gidiyor; küresel cep telefonu pazarının 2022’de toparlanması bekleniyor ve 5G telefon fiyatları istikrarlı bir şekilde düşmeye devam ediyor. 2025 yılına kadar dünya çapında 3,6 milyar 5G bağlantısına yönelik tahminimiz hala yolunda gidiyor” diye ekledi Koytcheva.

Endüstriyel uygulamalar ve Sabit Kablosuz Erişim (FWA), 2025 yılına kadar tüm 5G bağlantılarının yalnızca %9’unu oluşturacak, ancak gelirlerini çeşitlendirmek ve daha yüksek marjlar elde etmek isteyen operatörler için önemli bir pazar. Çin’de endüstriyel 5G için güçlü ivme bir iyimserlik kaynağıyken, ABD’de 3G’nin kapatılmasının talebi artıracağına dair umut da var.

Yazar Hakkında

Yorum Yap