1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Android Güncelleme Nasıl Yapılır?

Android Güncelleme Nasıl Yapılır?

Android guncelleme nasil yapilir

Android Nasıl Güncellenir?

Android Güncelleme , iPhone olmayan (iOS çalıştıran) akıllı telefonların çoğunda çalışan en büyük mobil işletim sistemlerinden biridir. Android destekli telefonunuzu güncel tutmak, Android Güncelleme Nasıl Yapılır? en son özelliklere sahip olmanızı ve cihazınızın güvende kalmasını sağlamanın anahtarıdır.

Android için güvenlik yamaları aylık olarak sağlanırken, tam gelişmiş Android güncellemeleri yıllık olarak yayınlanır – tipik olarak Ağustos veya Eylül civarında (belirli bir sıklık olmamasına rağmen, ek, artımlı Android işletim sistemi güncellemeleri bazen tohumlanır).

Stoka yakın Android çalıştıran cihazlar (Google Pixel, Motorola ve Nokia telefonlar gibi) genellikle bu işletim sistemi ve güvenlik güncellemelerini ilk önce alırken, diğer üreticilerin telefonları – daha yoğun şekilde değiştirilmiş Android deneyimleriyle – haftalar hatta aylarca beklemek zorunda kalabilir. eşdeğer güncellemelerinin gelmesi için.

 

Bir cihaza güncellemelerin ne kadar sürede ulaşacağı üreticiye, cihaz sınıfına (yani bütçe, orta sınıf veya amiral gemisi) ve bazı durumlarda operatör katılımına göre değişebilir.

Üreticiler genellikle üst seviye Android cihazlarını daha ucuz modellere göre daha uzun süre (yayınlandıktan sonra en az birkaç yıl sonra ancak bazı üreticiler artık daha uzun vadeli destek vermeyi taahhüt ediyor) destekler. Bu nedenle, aşağıda özetleyeceğimiz gibi, Android pazarında çok fazla parçalanma var.

Çoğu telefon, varsayılan olarak yeni güncellemeleri size otomatik olarak bildirir, ancak bunları yalnızca WiFi’ye bağlıyken ve %50’den fazla pili olduğunda indirir.

Cihazınız için herhangi bir güncelleme olup olmadığını manuel olarak kontrol etmek isterseniz, işlem inanılmaz derecede basittir. Ayarlar’a gidin ve Sistem’i seçin. ‘Gelişmiş’ açılır menüsünün altında ‘Sistem güncellemeleri’ için bir seçenek göreceksiniz. Buna dokunmak, herhangi bir güncelleme olup olmadığını görmek için bir kontrol başlatacak ve sizden cihazınızın şu anda yüklediğinden daha yeni bir şey indirmenizi isteyecektir.

Yukarıdaki adımlar bir Pixel telefonda işe yarar, ancak kullandığınız cihaza bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Örneğin, Samsung’un One UI kullanıcı deneyimini kullanarak, doğrudan ana Ayarlar menüsü ekranından bir ‘Yazılım güncellemesi’ seçeneği vardır.

Cihazınızın ayarlar menüsünde bir arama işlevi varsa, sadece ‘güncelleme’ kelimesini aramak ve ‘Sistem Güncellemeleri’ satırları boyunca bir sonuç aramak sizi doğru yöne yönlendirecektir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap