1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Apple oyun sektöründe Microsoft, Sony ve Nintendo’ya Rakip Oluyor

Apple oyun sektöründe Microsoft, Sony ve Nintendo’ya Rakip Oluyor

3434

Oyun sektöründe büyük gelirler kazanan ve yatırımlarını sürdüren Apple Microsoft, Sony ve Nintedo’ya rakip olduğunu söyledi

App Store Game

Oyun platformları olarak Apple ürünleri Sony Playstation, Microsoft Xbox ve Nintendo’nun rakipleridir , şirket bunu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘na (SEC) yönelik bir belgede duyurdu. Daha önce rakipleri olarak akıllı telefon pazarında Google Android, PC pazarında ise Microsoft Windows olarak adlandırıyordu.

 

Apple‘ın rakipleri Epic Games davasında önemli bir konuydu. Duruşmada Apple , Fortnite‘ın da sunduğu diğer platformlarla rekabet ettiği için tekel olmadığını belirtiyor. Ancak o sırada şirket, SEC’e belgeleri sunarken konsolları rakip ürünler olarak henüz belirtmemişti. Sonunda yargıç, Apple‘ın piyasada tekel olmadığına karar verdi, ancak şirkete diğer ödeme sistemlerine erişim açmasını emretti. Epic Games denemesindeki belgelere göre, tüm App Store gelirlerinin yaklaşık %70’i oyun uygulamalarından geliyor ve uygulama mağazası kullanıcılarının %10’u gelir elde ediyor.

App Store
Apple oyun sektöründe Microsoft, Sony ve Nintendo’ya Rakip Oluyor

Apple, oyun endüstrisinde PlayStation, Xbox ve Switch ile rekabet ettiğini söylüyor

Yeni Apple ürünleri, oyuncuların takdir ettiği özellikleri giderek daha fazla destekliyor. Örneğin, iPhone 13 Pro ve MacBook Pro 120 Hz ekranlar aldı; Bu çözümün uyarlanması hem akıllı telefonlarda hem de dizüstü bilgisayarlarda hemen gerçekleşmese de. CNBC‘nin analizine göre, App Store satışları 2020’de 64 milyar doları aştı. Şirket, oyunlardan Microsoft, Nintendo, Activision Blizzard ve Sony‘nin toplamından daha fazla gelir elde ediyor. Ancak Apple, yatırımcıları uygulama mağazasında değişiklik yapmak zorunda kalabileceği konusunda uyardı; bu da indirme sayısını azaltacaktır. Ayrıca komisyonu düşürmesi gerekecek; şimdi ücretli yazılımlar, uygulamalarda satın almalar ve abonelikler için %15’ten %30’a çıktı.

App Store, Apple‘ın hizmet işini ifade eder. 2021 mali yılı için, tüm yönden elde edilen gelir 68.43 milyar dolardı; bu da bir önceki yıla göre %27 daha fazla. Uygulamalara ek olarak, hizmet hattı abonelikleri, uzatılmış garantileri ve reklamları içerir. Şirkete göre büyüme, reklam, App Store ve bulut hizmetlerinden kaynaklanmaktadır.

Apple” ayrıca App Store ile ilgili dava ve soruşturmalara tabidir; Şirketin iş uygulamalarında değişikliklere neden olan; ve gelecekte daha fazla değişiklikle sonuçlanabilir, ”dedi. Apple, dosyada “Örneğin, Şirket, arama hizmetlerini Şirketin platformlarında ve uygulamalarında sunmak için diğer şirketlerle yaptığı lisans anlaşmalarından gelir elde ediyor ve bu düzenlemelerin bazıları şu anda devlet soruşturmalarına ve yasal işlemlere tabi” dedi.

Yorum Yap