1. Ana Sayfa
  2. Kripto Haberleri
  3. Bitcoin 13 yaşında Şimdiye kadarki yolculuk

Bitcoin 13 yaşında Şimdiye kadarki yolculuk

btc

BitcoinBTC ) teknik incelemesinin 13. doğum günü , dünya küresel bir pandemi, enflasyon korkuları, şaşırtıcı bir memecoin çılgınlığı eğilimi  ve kripto para birimi alanının artan kurumsal benimsenmesi ile uğraşmaya devam ederken ortaya çıktı .

31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto, Metzdow tarafından barındırılan bir kriptografi posta listesine Bitcoin teknik incelemesini yayınladı. Metzdow posta listesi bir grup cypherpunk tarafından yönetildi ve bir tür dijital para birimi yaratmaya yönelik fikirlerle doluydu: bunlardan bazıları Bitcoin teknik incelemesinde bile alıntılandı.

Satoshi‘nin teknik incelemesi, Nakamoto‘nun dijital para biriminin tamamen eşler arası (P2P) olduğunu ve bir işlemin gerçekleşmesi için güvenilir bir üçüncü taraf gerektirmediğini açıkladığı “Bitcoin P2P e-nakit kağıdı” başlıklı bir mesajla geldi . Eşler arası bir ağ aracılığıyla Bitcoin, çift harcama sorununu çözdü. Bitcoin ayrıca ağ katılımcılarının anonim kalmasına izin verdi ve bir iş kanıtı (PoW) konsensüs algoritması ile güvence altına alındı .

bitcoin P2P e-cash paper
Bitcoin teknik incelemesi 13 yaşında: Şimdiye kadarki yolculuk 1 Yazının orijinal halini okumak isteyenler buraya tıklayabilir.

O zaman, beyaz kağıt, bugün ne bildiklerini bilerek insanların beklediği gibi alınmadı. Sadece bir avuç insan Nakamoto‘nun e-postasını gördü ve Bitcoin ile ilgili düşünceleri ve endişeleri ile yanıt verdi.

Bağımsız film yapımcılarını destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Decentralized Pictures‘ın kurucu ortağı ve CEO’su Leo Matchett, Cointelegraph‘a yaptığı açıklamada, Bitcoin teknik incelemesinin “parasal egemenlik alanında yeni bir çağın başlangıcı olduğunu” söyledi. devlerin omuzları ve daha önce gelenlerin çözemediği sorunları çözdü.”

Matchett ayrıca, beyaz kağıdın “dünyanın parasal sistemleri için gerçekten yeni bir çağın başlangıcı olduğunu” çünkü “merkezsizleşmenin merkezileşmeden daha fazla değere sahip olduğu fikrini ortaya çıkardığını” belirtti. Gerçekten de Bitcoin fikri, sahtecilik, dik rampalar ve karşı taraf riski dahil olmak üzere sayısız sorunu çözmeye çalıştı.

Bitcoin’i Çalıştırmak

Teknik inceleme, kriptografi e-posta listesinde paylaşıldıktan sonra, yavaş ama emin adımlarla, Bitcoin ağının 2009 başlarında piyasaya sürülmesiyle belgeyi çevreleyen tartışmalar büyümeye başladı. O zamanlar, PGP Corporation ile çalışan bir cypherpunk olan Hal Finney, şifreleme ürünlerine dahil oldu.

Hal Finney, ilk Bitcoin işlemine dahil olması ve Nakamoto’dan sonra bir düğüm aracılığıyla ağın bir kopyasını çalıştıran ilk kişi olmasıyla kripto para birimi alanında iyi bilinmektedir. Kurduktan sonra Finney, “bitcoin çalıştırdığını” tweetledi.

Bitcoin Çalışıyor
Bitcoin teknik incelemesi 13 yaşında: Şimdiye kadarki yolculuk 2 Yazının Orijinal Halini Okumak İsteyen Buraya Tıklayabilir.

2014 yılında ALS komplikasyonları nedeniyle trajik bir şekilde vefat eden ve vücudunu Alcor Life Extension Foundation tarafından dondurarak saklayan cypherpunk, bir forum gönderisinde Satoshi ile olan çalışmasını anlattı ve BTC madenciliğine “70’lik bir blokta” başladığını açıkladı. ” ve bazı yazışmalardan sonra Satoshi, ağın çalışıp çalışmadığını test etmek için ona 10 BTC gönderdi.

O zaman, blok zincirinde yer talebi yoktu, bu nedenle işlem, kendisine eklenen 10 BTC ücreti ile başarılı bir şekilde işlendi. 10 BTC o zaman değersizdi, ancak işlem BTC‘nin ilk günlerinde bazı hataların düzeltilmesine yardımcı oldu.

Hall Finney Bitcoin Açıklama
Bitcoin teknik incelemesi 13 yaşında: Şimdiye kadarki yolculuk 3 Yazının Türkçe Halini Okumak İsteyen Buraya Tıklayabilir.

Bu ilk Bitcoin işlemi, ağın çalıştığını açıkça ortaya koydu ve bugün olduğu yere ulaşmak için yapılacak çok iş olsa da, doğru yönde atılmış ilk adımdı. Bir yıl sonra, 2010 yılında ilk ticari Bitcoin işlemi gerçekleşecekti.

İki pizza için 600 milyon $+

8 Mayıs 2010’da geliştirici Laszlo Hanyecz, Bitcointalk forumunda “birkaç pizza için” 10.000 Bitcoin sunan bir gönderi oluşturdu . Hanyecz, başka bir forum üyesine, ev yapımı bile olabilecek iki büyük pizza alırlarsa madeni paraları ödemeyi teklif etti.

Gönderi şüpheyle karşılandı, çünkü o sırada 10.000 BTC iki pizzanın maliyetine değmezdi veya yakınında herhangi bir yerdeydi. Sadece 22 Mayıs’ta, bir takipten sonra Hanyecz, “10.000 bitcoin’i pizza karşılığında başarılı bir şekilde takas ettiğini” bildirdi.

lazslo bitcoin açıklama
Bitcoin teknik incelemesi 13 yaşında: Şimdiye kadarki yolculuk 4 Yazının Türkçe Halini Okumak İsteyen Buraya Tıklayabilir.

O sırada ve Bitcoin‘in düşük değerine ve topluluğun küçük boyutuna rağmen, bir kullanıcı “büyük bir dönüm noktasına ulaşıldığını” belirtti. O gün artık kripto para birimi topluluğunda “Bitcoin Pizza Günü” olarak biliniyor.

İlk ticari Bitcoin işlemi, şimdi 2 trilyon doların üzerinde bir ekosistemin yaratılmasına yol açtı ve Bitcoin‘in dikkate alınması gereken bir dizi kullanım durumu olduğunu kanıtladı. Bitcoin ilk kez gerçek bir değişim aracı olarak kullanıldı.

Trilyon dolarlık bir endüstri

Kripto para biriminin fiyatı, kısmen benimsenme nedeniyle ve kısmen de inanılmaz oynaklığından kâr elde etmek isteyen spekülatörler nedeniyle zamanla artacaktır. Tüm bunların ortasında, sonunda büyük bir varlık sınıfı haline gelen yeni işletmeler yaratıldı.

Kripto para borsası Kraken‘in küresel iş geliştirme başkanı Miha Grčar, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, “Kimse 9 sayfalık bir PDF’nin yayınlanmasıyla ortaya çıkan gelgit değişim dalgasını tahmin edemezdi” dedi.

Grčar, Bitcoin tanıtım belgesinin, merkezi kontrolden bağımsız bir değer deposu ve değişim aracı olarak kullanılabilecek bir dijital para birimi için bir vizyon ortaya koyduğunu söyledi. Sözlerine göre, potansiyeli tam olarak açığa çıkmadı.

Bitcoin, dedi ki, “şimdi multi-trilyon dolarlık bir endüstrinin temelini oluşturan bir paradigma kayması” başlattı ve dünyaya “egemenliğin, finansın ve bireysel özgürlüklerin hepsinin yozlaşmış modası geçmiş sosyo-ekonomik engellerin dışında bir arada var olmasının daha iyi bir yolu olduğunu gösterdi” dedi.

İlk ticari Bitcoin işleminden de anlaşılacağı üzere BTC‘nin değeri her zaman netlik kazanmadı. Kripto para, tarihinde önemli çöküşler yaşadı ve popüler medya kuruluşları ve analistler tarafından 400’den fazla kez “ölü” ilan edildi .

Cointelegraph Markets Pro’ya göre Bitcoin‘in piyasa değeri şu anda 1,16 trilyon doların üzerinde . Çoğu kişi, 2010 veya 2011’de kripto para birimine yatırım yapmak ve bu yatırım yoluyla servet biriktirmek için kripto para birimi hakkında bir şeyler duymayı dilese de, çoğu BTC‘nin ne kadar büyük olacağını göremeyebilirdi.

Erken Bitcoin yatırımcısı Greg Schoen, Mayıs 2011’de, kripto para birimi 0.06 dolardan işlem görürken elde ettikten sonra, madeni paralarını her biri 8 dolardan satmış olabileceğinden, 1.700 BTC’yi 0.30 dolara sattığı için pişmanlık duyduğu ünlü bir tweet yayınladı. Bir BTC şu anda 61.000 doların üzerinde işlem gördüğü için, 1.700 BTC’si şimdi 104 milyon doların üzerinde olacakdı.

Greh Scheon Bitcoin Açıklaması
Bitcoin teknik incelemesi 13 yaşında: Şimdiye kadarki yolculuk 5 Yazının Orijinal Halini Okumak İsteyen Buraya Tıklayabilir.

 

 

Yorum Yap