1. Ana Sayfa
  2. Kripto Haberleri
  3. Blockchain Teknolojisi Mikro Ödemeleri İşlevsel Hale Getirebilir

Blockchain Teknolojisi Mikro Ödemeleri İşlevsel Hale Getirebilir

Blockchain Teknolojisi Mikro Odemeleri

Blockchain Teknolojisi Mikro Ödemeleri İşlevsel Hale Getirebilir

Blockchain Dijital cüzdanların ve kripto para birimlerinin kullanımı daha bol hale geldikçe, mikro ödemeler için yeni kullanım durumları daha fazla araştırılacak ve geliştirilecektir.

Geçenlerde Marc Andreessen’in 2014’ten Bitcoin ( BTC ) hakkındaki makalesine rastladım . Birçok yönden vizyonerdir (sürpriz değil). Dört yıldır sektördeyim ve odak noktamın çoğu blok zincirinin sosyal etkisine odaklanıyor. Andreessen’in 2014’te Bitcoin’de herhangi bir kurumsal varlık ya da aslında bu yeni teknolojinin popüler bir anlayışı olmadan önce, gelecek için potansiyel ekonomik ve sosyal etkisinin ana hatlarını çıkarabilmesi beni şaşırttı.

Sözlerini kaleme aldıktan yaklaşık sekiz yıl sonra, makalesindeki konulardan birine değinmek istiyorum: mikro ödemeler. Blockchainin mikro ödemeleri dönüştürmeye nasıl yardımcı olabileceğini ve böylece yalnızca bir çözüme ihtiyaç duyan işletmelerin belirli yönlerinden para kazanmasını sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda toplumun en savunmasızlarına da yardımcı olabileceğini keşfedeceğim.

Mikro ödemeler

Mikro ödemeler yeni bir kavram değildir. 1990’ların ortalarından bu yana, mikro ödemeler çeşitli derecelerde popülerlik kazanmıştır. Tanım olarak, mikro ödemeler, belirli bir eşikten daha küçük bir değere sahip işlemlerdir. Önemli olarak, bu eşiğin altında, maruz kalınan işlem ücreti toplam işlem değerinin önemli bir kısmı haline gelir ve sonuç olarak ekonomik olmaz. Bir diğer önemli husus, küçük parasal tutarlar nedeniyle, mikro ödemelerin yalnızca maddi olmayan malların dijital işlemlerine atıfta bulunmasıdır. Herhangi bir ek taşıma ve Transfer maliyeti, orijinal işlem değerinde yüz kat artış anlamına gelebilir ve bu da onu tamamen alakasız hale getirir.

Kredi kartı şirketleri, tüccarlara ücretlendirdikleri ücretler için çeşitli fiyat planları sunar. Bu planlar genellikle, işlem başına alınan toplu bir tutar ve bunun üzerinden alınan bir yüzdeden oluşur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu bilgi kart şirketlerinin kendilerinden açık bir şekilde mevcut değildir, bunun yerine bu oranları tüccarlar için bir hizmet olarak karşılaştıran başkaları tarafından yayınlanmaktadır . Bu bağlamda, bir tüccarın bir mikro ödeme için ne kadar ücret alacağını inceleyelim.

Aşağıdakileri varsayıyoruz:

● Bulduğumuz en düşük ücret, işlem değerinin %1,29’uydu ve toplu ücret alınmadı.

● İtibari para birimlerinin (çoğu) en küçük yapı taşı, toplamın 1/100’ü (yani 0,01 ABD doları) olduğundan, bu, %1,29’dan yüksek olup olmadığına bakılmaksızın, kredi kartı şirketinin uyguladığı minimum ücret olacaktır.

İşlem ücretinin oranını işlem değerinin bir fonksiyonu olarak çizerek aşağıdaki grafiği elde ederiz. Örneğin, 0,01 ABD doları tutarındaki bir işlem %100 ücrete tabiyken, 0,10 ABD doları tutarındaki bir işlemdeki ücret “yalnızca” %10’dur. Doğal olarak bu, bu ödeme platformları altında mikro ödeme işlemleri gerçekleştirmenin mantıksızlığını gösteriyor.

Blockchain’in bir çözümü var

Ancak artık bir alternatif var. Blockchain teknolojisi, birçok nedenden dolayı mikro ödemeler için mükemmel bir çözüm sunar. Her geçen gün hızlanan dijital ödemeler için altyapı sağlar ve daha da önemlisi, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi hem Bitcoin hem de Ether’in ( ETH ) minimum ödeme birimi inanılmaz derecede küçüktür

Buna ek olarak, kripto cüzdanlar ister cep telefonu, ister dizüstü bilgisayar veya başka bir Nesnelerin İnterneti cihazı olsun, herhangi bir dijital cihaza kolayca yerleştirilebilir. Ve ücretler çeşitli ağlarda ve farklı durumlarda büyük ölçüde değişebilse de, ücretler birçok protokolde sorun değildir ve bir sentin kesirlerine kadar düşebilir.

Son fakat kesinlikle en az değil, kullanıcı gizliliğidir. Blok zincirinin asimetrik şifrelemesi nedeniyle, ödeme yapan kişi ödeme yaparken yalnızca genel adresini ifşa eder ve bu da cüzdanlarını hacklemek isteyen biri için pratikte hiçbir bilgi sağlamaz. Ne yazık ki, aynı şey, ödeyenin kredi kartı numarasının tamamını paylaşmasını gerektiren ve ödeme platformunun uygun şekilde güvence altına alınmasını umduğu bir kredi kartı işlemi için geçerli değildir.

Mikro ödemeler için gerçek kullanım örnekleri

Artık teknolojik yön ele alındığına göre, geriye tek bir soru kalıyor: Bir doların milyonda biri karşılığında herhangi bir şey alabilir miyim? Milyonda birinden emin değilim ama mikro ödemeler için birçok kullanım durumu var. Aşağıda birkaç tane var:

Abonelik modeline alternatif:Video içeriği, müzik, gazete vb. olsun, çevrimiçi içerik tüketmek için abonelik modelinin arkasındaki ekonomik mantığı ve son yıllardaki başarısını tekrarlamanın bir anlamı yok. Bu modelin birçok avantajı olsa da, mükemmel olmaktan uzaktır. ve hala bazı uyarılar var. Örneğin, birisi bir abonelik taahhüt etmek yerine yalnızca tek bir ürün satın almak isterse ne olur? Alice’in üçüncüsü hakkında ilginç bir makale keşfettiğinde iki çevrimiçi dergiye abone olduğunu varsayalım. Yalnızca bu makale için ödeme yapmaya istekli olmasına rağmen üçüncü bir abonelik için gitmeyecek. Derginin bakış açısından, makale zaten orada, öyleyse neden bunun için birisinden ücret almıyorsunuz? Mikro ödemeler hem Alice’in hem de derginin ekonomik faydalarını en üst düzeye çıkarmasına olanak tanır.

Dijital telif hakları, telif hakları ve yönlendirmeler: Önceki durumda olduğu gibi, telif haklarının, telif haklarının veya yönlendirmelerin ne olduğunu açıklamaya gerek yoktur. Mikro ödemeler, günümüzde geçerli olan karmaşık çözümlerin aksine, her biri için tahsil edilen tutarda neredeyse hiçbir minimum sınır olmaksızın, ilgili acil ödemeler için nispeten basit bir mekanizma sağlar.

IoT işlemleri:Bu kullanım durumu son derece vizyonerdir, ancak muhtemelen er ya da geç bir ışık anahtarı kadar sıradan ve önemsiz hale gelecektir. Bugüne kadar, IoT, geniş potansiyelinin çok küçük bir kısmına zar zor olgunlaştı. Bu gecikmenin olası bir nedeni, basit, uygulaması kolay bir para kazanma modelinin olmamasıdır. Blok zincirindeki mikro ödemeler cevap olabilir. Yol koşullarından trafiğe ve daha fazlasına kadar aracınız tarafından toplanabilecek tüm verileri düşünün. Toplu kullanıcılar tarafından gerçek zamanlı olarak toplanan verilerin paylaşılması, trafik planlaması ve yol bakımı için çok değerli olabilir. Ve bu nedenle, neden bunun için ödeme yapmıyorsunuz? Blok zincirinin katma değeri, verileri anonimleştirmek ve kullanıcı gizliliğini korumak için geliştirilmiş bir mekanizmadır – yine kazanan bir kombinasyon. Doğal olarak bu, akıllı sayaçlardan ev aletlerine ve daha fazlasına kadar diğer herhangi bir IoT cihazıyla çalışabilir.

Sosyal etki: Bu, bu listedeki en basit kullanım örneğidir (ve açıkçası benim favorim). Blok zincirindeki mikro ödemeler iki açıdan devrim niteliğinde olabilir. İlki, bağış alıcılarının fon almak için kolayca hesaplar oluşturabilmesidir, bu da doğrudan bağış yapılmasına olanak tanır.onlara, tüm aracıları ve genel masrafları keserek. Bunu söyledikten sonra, bu özelliğin iki ucu keskin bir kılıç olduğunu ve bunun en büyük tuzağı haline gelebileceğini belirtmek önemlidir. Sahte hesaplar oluşturmak ve bağışçıları cezbetmek dolandırıcılar için de aynı derecede kolay olacaktır. Bağışçılara daha iyi görünürlük sağlamak ve onlara daha iyi bir görünürlük sağlamak için, hayır kurumlarını birden fazla kritere göre derecelendiren mevcut çevrimiçi hizmetlere benzer şekilde derecelendirme ve denetlemeye (örneğin, Hayırseverlik Rehberi, Akıllı Bağış, Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar Konseyi ve diğerleri) ihtiyaç olacaktır. Ayrıca minimum bağış miktarı artık sorun olmayacağı için mikro miktarlarda bağışlar görebiliriz. Dünya Bankası kategorize ediyorkişi başına gayri safi milli geliri 1.025 doların altında olan ve “düşük gelirli” bir ülke. Başka bir deyişle, bu, 3 dolardan daha düşük bir günlük maaş anlamına gelir. 2020 verileri itibariyle 27 düşük gelirli ülke var. Mikroödemeler, bu ülkelerde ihtiyacı olan insanlara fon bağışlamak için dolandırıcılık için dikkatle izlenmesi gereken mükemmel bir mekanizma sağlayabilir. Bunun, iyi yönetilirse nasıl daha verimli bağışlamaya ve daha doğrudan bir etkiye yol açabileceğini görebileceğinizi düşünüyorum.

Son birkaç yılda, mikro ödemeler başlangıçtaki prestijlerinin bir kısmını kaybetti. Konsept çağının ilerisindeyken, teknoloji geride kaldı ve gerçekleşmesini engelledi. Andreessen, blok zincirinin mikro ödemeleri dönüştürme yeteneğini vurgularken doğru ve devrim niteliğindeydi. Burada, kullanım durumları ve potansiyel açısından yüzeyi zar zor çizdim.

İşletmeler daha verimli hale gelebilir ve tekliflerinden daha fazla para kazanabilir. Tüm topluluklar, bir aracı olmaksızın doğrudan ve kişisel yardımla dönüştürülebilir veya ekonomik bunalımdan çıkarılabilir. Andreessen’e sekiz yıl önceki vizyonundan dolayı teşekkür ederiz – blockchain dünyanın beklediği temiz havanın soluğu olabilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap