1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Fortnite ve Roblox Facebook Kendi Metaverse Dünyasını İnşa Ediyor

Fortnite ve Roblox Facebook Kendi Metaverse Dünyasını İnşa Ediyor

1555436797308 zuckerberg

2021 yılında bu alanda büyük oyuncularından İki video oyun şirketlerdir Epic Games , yapımcısı Fortnite ve Roblox Corporation, fenomen oyun çocuklar yapımcısı Roblox .

Mart ayında, Warner Music Group’un da dahil olduğu 520 milyon dolarlık H Serisi yatırım turunu yeni kapatan Roblox, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda 45 milyar dolarlık bir şirket değerlemesiyle halka açıldı .

Nisan ayında, Epik ortaya onun “Metaverse Uzun Vadeli Vision”, katkıda kaybettiği 200 milyon $ dediği desteğine 1 $ Milyar fon yuvarlak , Sony Group Corporation, ebeveyni Sony Music Group . Sony , Temmuz 2020’de Epic Games’e 250 milyon dolar pompalamıştı .

Hem Fortnite hem de Roblox , her şirketin kendi sürümünde oyun oynayabilen, konser izleyebilen ve diğer oyuncularla sanal olarak iletişim kurabilen Fornite için Mayıs 2020 itibarıyla 350 milyon kayıtlı oyuncu ve Roblox için Mayıs 2021 itibarıyla 43 milyon Günlük Aktif Kullanıcı ile geniş kitleleri kendine çekiyor. ‘metaverse’.

Belirli bir sırayla, bu oyuncular arasında, 2018’de Rus milyarder Mikhail Prokhorov tarafından kurulan 100 milyon dolarlık destekli sosyal metaspace olan Sensorium Galaxy , 7,5 milyon dolarlık yeni ‘sosyal medya’ Atari Metaverse’nin beğenileri yer alıyor. metaverse’  Stageverse ve Warner Music Group destekli Wave .

As Kar Crash Stephenson anlattı Vanity Fair 2017 yılında geri ancak, “tek Metaverse var”, ve yatırım dolup taşmaktadır yeni oyuncuların düzenli kazığa bu sanal dünyanın kesin geliştiricisi olarak iddialarını kat giriyoruz.

Şimdi, Facebook , gelir elde 2020’de üzerinde $ 85 milyar – zaten ve VR oyun sahibi Horizon Dünyalar ve dünyanın en popüler VR teknoloji markalarının sahibi biri,  Oculus – ayrıca halka içine şapkasını attı.

Facebook, hafta sonu, kendi metaverse versiyonunu oluşturmak için önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa Birliği (AB) içinde geniş ve “yüksek vasıflı” bir işgücü kiralamayı planladığını açıkladı.

Projenin hedeflerinin kapsamını daha da açıkladı : “Gelecekte, insanların bireysel şirketlerin yaptığı işi metaverse olarak adlandıracağını düşünmüyorum.

17 Ekim Pazar günü, Central Products Başkan Yardımcısı Javier Olivan ve İngiltere’nin eski De puty Başbakanı Nick Clegg ve Facebook’un şu anki VP Global Affairs tarafından yayınlanan bir blog yazısında , teknoloji devi “başlangıçta” olduğunu iddia ediyor.

Facebook ‘metaverse’i “sanal ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojileri kullanan birbirine bağlı sanal deneyimlerin yeni bir aşaması” olarak tanımlar ve şirket, bu VR dünyasını “arkadaşlarla takılmak, çalışmak, oynamak, öğrenmek, alışveriş yapmak, oluşturmak ve daha fazla”. İnternet gibi ama sanal gerçeklikte.

Clegg ve Olivan, “Çevrimiçi etkileşimin daha büyük bir sanal mevcudiyet duygusu yaratarak, kişisel etkileşim deneyimine çok daha yakın olabileceği fikrinin özünde yatıyor” diye yazıyor.

Temmuz ayında Verge ile konuşan CEO Mark Zuckerberg, amacının Facebook’un bir sosyal medya şirketinden bir “metaverse şirketine” geçiş yapmak olduğunu söyledi.

“Umarım, birlikte çalışabilir ve nesneler arasında ışınlanabileceğiniz bir sistem oluşturmada toplu olarak başarılı olursak, bunların tümü meta veri deposu olmalıdır, her şirketin kendi meta veri deposuna sahip olmaması gerekir.

“Umarım gelecekte bir şirketin metaverse inşa edip etmediğini sormak, bir şirkete internetlerinin nasıl gittiğini sormak kadar saçma gelecektir. Bu yüzden sadece bunun nereye gitmesi gerektiğine dair bir fikir vermek açısından düşünüyorum.”

Facebook, son duyurusunda “hiçbir şirketin meta veri deposuna sahip olmayacağını ve işletmeyeceğini” yineledi ve “internet gibi, temel özelliğinin açıklığı ve birlikte çalışabilirliği olacağı” konusunda ısrar etti.

Facebook, metaverse vizyonunu hayata geçirmek için “şirketler, geliştiriciler, yaratıcılar ve politika yapıcılar arasında” işbirliği yapmayı planlıyor. Bu ortaklardan bazıları arasında  Amerikan Devletleri Örgütü ,   Africa No Filter ,  Electric South , Imisi3D ve Women In Immersive Tech bulunmaktadır.

Clegg ve Olivan şunları ekledi: “Metaverse’i hayata geçirme yolculuğuna başlarken, oldukça uzmanlaşmış mühendislere duyulan ihtiyaç Facebook’un en acil önceliklerinden biri.

“Bölge genelinde yaklaşmakta olan bir işe alım sürecinin bir parçası olarak, bunu ileriye taşımak için doğru insanları ve doğru pazarları bulmak için AB genelinde hükümetlerle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Facebook Avrupa’da büyümeye devam ederken, yeteneklerine daha fazla yatırım yapmayı ve Avrupa, Avrupa ve dünya için yenilik yapmaya devam etmeyi umuyoruz.”

Facebook’un iddialı planı çeşitli çevrelerden eleştiriler aldı ve siyasi gözlemciler bunu şirketteki çeşitli sorunlardan “dikkat dağıtıcı” olarak nitelendirdi, buna ABD hükümetinin son ihbarcı iddialarının ardından FB’yi düzenlemesi çağrıları da dahil . Washington Post Facebook’un Metaverse “Washington’daki siyasi strateji” bir planı çağırır.

Bu arada, firmanın kesin metaverse yaratma planı da VR ve AR endüstrisinden yükselen kaşlarla karşılandı .

İnsanların “arkadaşlarıyla takılabildiği, çalışabileceği, oynayabileceği, öğrenebileceği, alışveriş yapabileceği, oluşturabileceği ve daha pek çok şey yapabileceği” geniş sanal dünyalar geliştirmiş olan Roblox ve Epic Games’in beğenileri, muhtemelen Facebook’un ilerlemesini yakından izliyor olacak.

Yazar Hakkında

Yorum Yap