1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Kanada Hakkında Pek Bilinmeyen 20 İlginç Bilgi

Kanada Hakkında Pek Bilinmeyen 20 İlginç Bilgi

Kanada resim

Kanada, Amerika kıtasında bulunan, yüksek yaşam standartlarıyla ön plana çıkan müthiş bir ülkedir. Bu ülke hakkında insanları şaşırtacak çok önemli bilgiler bulunmaktadır.

 1. Kanada’da görev yapan çoğu mühendis parmaklarına demir yüzük takar. Bunun nedeni her daim alçak gönüllü olmalarını hatırlamak ve kibre kapılmalarını engellemektir. Halk, mühendislerinin bu denli hassasiyet içerisinde olmasından bir hayli mutlu.
 2. Eğer Kanada olurda bir gün Amerika’ya katılmak ve topraklarını Amerika’ya katmak isterse, hiçbir oylama yapılmadan otomatik kabul edilecektir. Amerika Konfederasyon Maddelerinin içinde bu konuda yer almaktadır.
 3. Çoğu insanın yemeye kaçındığı, kilo aldırmasından şikayetçi olunan çörekler bu ülkede çok fazla tüketilmekte. Öyle ki dünyanın en çok çörek tüketen ülkesi ve en çok çörek dükkanına sahip olan ülkesi Kanada’dır.
 4. Alexander Graham Bell’in ölümüne saygı göstermek için Amerika ve Kanada’nın bütün telefon hatları ve telefon hizmetleri, 4 Ağustos 1922 tarihinde bir dakikalığına tamamen susturuldu.
 5. Dünyanın birçok yerinde biber gazı bulundurmak ve kullanmak yasak değildir. Kanada yönetimi bunun doğru olmadığını ve biber gazının son derece tehlikeli olduğunu savunmaktadır. Biber gazıyla birine zarar veren insan, 3 yıla kadar hapis yatabilir. Hatta öyle ki bu suç için maddi ceza verilecek olursa, kişi 500,000 dolar gibi ciddi rakamlar ödeyebilir.
 6. 2015 tarihinde Kanadalı bir araştırmacı olan Edgar Nernberg çok ilginç bir olay yaşadı. Kendisi dünyanın 6,000 yıl önce meydana geldiğini ve ondan önce evren yaşamın olmadığı iddia ediyordu. Bir gün katıldığı kazı çalışmasında 60 milyon yıllık bir balık fosiline rastlayınca, bu konuda çok yanıldığını anladı.
 7. Tarihler 23 Temmuz 1983’ü gösterdiğinde, Air Canada Havayolu şirketi 69 kişi ile 41,000 ft yükseklikte uçuş gerçekleştiriyordu. Başlarına gelebilecek en kötü şey geldi ve uçağın yakıtı bitmişti. Pilotun üstün yetenekleri sayesinde kimsenin burnu bile kanamadan güvenli acil iniş gerçekleştirildi.
 8. İkinci Dünya Savaşına ait esir kampları denilince genellikle insanların aklına eziyet, işkence ve katliamlar gelmekte. Kanada’da bulunan esir kampları diğerleri hiç benzemeyerek çoğu insanın gitmek isteyeceği bir yerdi. Burada bulunan mahkumlara en güzel yemekler verilirdi. Kendi özel ihtiyaçlarını karşılamaları için hepsine önemli ve üst düzey işler verildi. Mahkumların çoğu zaman içerisinde ülkeye yerleşip ailelerini de buraya getirerek mutlu bir yaşam sürdü.
 9. İkinci Dünya Savaş’ında Saskatchewan, Japon askeri güçleri tarafından ateş altına alındı. Bombalar atılan bu yerde Japonların hasar verebildiği tek şey, bahçelerde bulunan çitler oldu. Ülkedeki vatandaşlar Japonların hedef almak konusunda gerçekten berbat olduklarını savunuyor.
 10. Kanada, mevsimler açısından belirsiz hava sıcaklığına sahip ülkelerden. Yaz aylarında bazen havalar soğuk olur, bazen ise aşırı sıcaklar etkisini gösterir. Ölçülen en yüksek sıcaklık 45 dereceyi bulmuştur.
 11. Dünyaca ünlü aktör olan Leonardo DiCaprio, nedenini tam açıklamamak üzere oynadığı bir filmin hem Kanada’da hem de Amerika’da gösterime girmesini istemedi ve bunu elinden geldiğince engelledi. Filmin yapımcısı gelir sağlamak amacıyla son çare olarak filmi internette yayınladı.
 12. Kanada’da yaşayan bir adam bir gün çöplükten bir ses geldiğini duydu. Çöplüğe gidip içine baktığında bir bebek ile karşılaştı. Bir zaman sonra bebeğin babasının kendisi olduğunu öğrenince büyük bir şok yaşadı.
 13. Japonya’da denilince hemen akıllara tsunamiler gelmekte. Yaşanan bir tsunami sonrasında Japonya’dan Kanada’ya kadar sürüklenmiş olan motosiklet bulundu. Yetkililer bu motosikletin sahibini araştırdıklarında kendisinin Japonya’da yaşayan biri olduğunu öğrendi. Bunun üzerine sahibine ulaşıp, motosiklet iade edildi.
 14. Kanada vatandaşlığına yeni sahip olan insanlara 1 yıllık Kültürel Erişim Pasosu verilmektedir. Bu paso ile beraber ücretsiz olarak binden fazla müze ve benzeri yerlere girip sağlanalabiliyor.
 15. Kanada’da yaşayan insanların çoğu Amerika’ya yakın olmak ve devamlı iki ülke arasında gezinti yapmaktan hoşlanıyor. Zaten çoğu vatandaş kendini kendi ülkesinde daha çok Amerika vatandaşı olarak tanımlıyor. Nüfusun en az yüzde 90’ı, ya Amerika sınırında ya da Amerika’ya en yakın bölgelerde ikamet ediyor.
 16. Tatlı su kaynakları bakımında zengin bir ülke olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dünyadaki tatlı su kaynaklarının en az beşte birinin burada olduğu bilinmektedir.
 17. Burada Noel Baba’ya karşı özel bir sevgi ve özel bir bağlılık var. Çocukların Noel Baba’ya mektup yazması ve onun varlığını daha çok hissetmesi amacıyla özel bir posta kodu belirlenmiş. Çocuklar yazdığı mektupları bu posta kutusuna göndererek ondan ne istediklerini rahatça yazabiliyor.
 18. Burada şişelenmiş içme suları almaktansa, musluk suyunu içmek daha mantıklı çünkü musluk suları diğer şişe suları göre oldukça yüksek sağlık standartlarına sahiptir.
 19. 1948 tarihinde çok ilginçtir ki traktöre hapsolmuş ve ölmek üzere olan bir adam vasiyetini yazacak kâğıt ve kalem bulamadı. Yakınında bulunan traktör lastiğine vasiyetini kazıdı. Kanada mahkemesi bu vasiyeti geçerli kılıp yerine getirilmesi gerektiğine karar verdi.
 20. Tatil sezonlarında herkesin bildiği üzere evinin yolunu bulamayan birçok sarhoş insana denk gelinmektedir. Kanada’da hizmet veren gönüllü insanlar bu sarhoş insanları evine kadar götürüyor. Bu hizmet karşılığı bir kuruş bile talep edilmemektedir.

Yorum Yap