1. Ana Sayfa
  2. Kripto Haberleri
  3. Facebook Meta Olunca Metaverse, NFT’ler ve Gaming Token Fiyatları Yükseliyor

Facebook Meta Olunca Metaverse, NFT’ler ve Gaming Token Fiyatları Yükseliyor

11

NFT’ler ve Gaming Token Fiyatları Yükseliyor

Metaverse, takas edilemeyen tokenlar ( NFT’ler ) ve oyun tokenlerinin fiyatları, Facebook’un kendisini Meta olarak yeniden adlandıracağı haberiyle piyasaları hareketlendirerek son birkaç saat içinde fırladı . Teknoloji devi, kendisini bir “metaverse şirketi” olarak yeniden markalaştırma planlarını yeniden doğruladı ve isim değişikliğiyle ilgili iletişimlerinde “kripto” ve “NFT’lere” atıfta bulundu.

NFT'ler ve Gaming Token Fiyatları Yükseliyor
NFT’ler ve Gaming Token Fiyatları

Metaverse ile ilgili bazı madeni paralar, son 24 saat içinde %100’e varan oranda arttı ve en meteorik büyüme, teknoloji titanının duyurusundan sonraki saatlerde geldi. 07:50 UTC’de, starlink (STARL) %109 arttı, merkezsiz bölge (MANA) %39 arttı ve sandbox (SAND) %23 arttı. 

NFT/oyun dünyasında, Coingecko’dan gelen veriler , pazar lideri Sky Mavis oyunu Axie Infinity shards (AXS) madeni parasının son 24 saatte %11 artmasıyla güçlü bir büyüme gösterdi . Oyunla ilgili diğer paralar da yükseldi.

Daha önce bildirildiği gibi, sektör geçen hafta yaklaşan bir isim değişikliğinden haberdar olurken, kurucu Mark Zuckerberg birkaç aydır metaverse pivotu hakkında konuşuyor.

Ancak Meta adı ve Zuckerberg ve meslektaşlarının şirketin yeni yönü hakkında konuşmak için kullandıkları dil, piyasaları büyük paranın meta evrenin yolundan akmak üzere olduğuna inandırdı.

Zuckerberg bir “kurucu mektubunda” , yeni pivotun “toplulukta kripto ve NFT projelerini desteklemek gibi sadece yeni teknik çalışmalar değil, aynı zamanda yeni yönetim biçimleri de gerektireceğini” yazdı .

Firmanın yıllık Connect etkinliğinde firma , “sosyal bağlantı, eğlence, oyun, fitness, iş, eğitim ve ticaret” gibi konulara bakarak “önümüzdeki on yılda metaverse’in nasıl hissedebileceğini” keşfettiğini söyledi .

Ayrıca, “insanların metaverse için inşa etmelerine yardımcı olacak yeni araçlar” şeklinde harcama taahhütlerinde bulundu. Bunlar arasında, Quest 2 için bir karma gerçeklik çözümü olan firmanın Presence Platformu ve “yeni nesil içerik oluşturucuları eğitmek için kapsamlı öğrenmeye 150 milyon ABD doları tutarında bir yatırım” yer alıyor.

Şirket, Diem stabilcoin projesinin ve Novi cüzdanının – şu anda pilot test aşamasındadır – yeni yönünde oynayabileceği rolden açıkça bahsetmedi , bunun yerine VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) ile ilgili taahhüdünün altını çizdi.

Meta, firmanın “ilk tam teşekküllü AR gözlükleri” gibi gerçek dünya ürünlerinin “hala birkaç yıl sonra” olduğunu itiraf etti.

Yorum Yap