İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. PC Windows 10 Nasıl Kurulur

PC Windows 10 Nasıl Kurulur

3101106 810x458

Yeni Bir PC’ye Windows 10 Nasıl Kurulur

Windows 10 kurulumu
Windows 10’u indirip yükledikten sonra, ilk adım bilgisayarınızı USB sürücüsünden başlatmaktır. Bu, Windows’u yeni bir bilgisayara yüklemenin en kolay yoludur, ancak daha önce Windows’u yüklemek için bir USB sürücü kullandıysanız bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak, bilgisayarınız uzun bir süredir etkin değilse, yeni işletim sistemini yüklemek için sistemi yeniden başlatmanız yeterlidir. Bu, yükleme işlemini arka planda tamamlayacaktır.

Windows 10’u indirdikten sonra PC’nize yüklemeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, bir kullanıcı adı belirlemeniz istenecektir. Bu, bilgisayarınızda windows 10 kurulum oturum açmanıza ve kaynaklarını yönetmenize yardımcı olacaktır. İlk adım, dili ve saat biçimini seçmektir. Ayrıca yükleme işlemi sırasında görünecek bir klavye düzeni de seçebilirsiniz. Windows 10 kurulumunu tamamladıktan sonra bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Windows 10 kurulumunu indirdikten sonra, önyüklenebilir USB flash sürücüyü PC’nize takmanız gerekir. Bunu yapmak için flash sürücüyü sisteme takın ve F2 tuşuna basın. Buradan, Microsoft’un hüküm ve koşullarını kabul etmeniz istenmelidir. Kurulum sihirbazı açıldığında, “Başka bir bilgisayar için kurulum medyası oluştur”u seçin. Ardından kuruluma devam edebilirsiniz. Bu adım, yükleme işleminin ilerlemesini görmenizi sağlayacaktır.

Windows 10 kurulumunun bir sonraki adımı dilinizi seçmektir. İşletim sistemini kurduktan sonra bir ürün anahtarı seçmeniz gerekecektir. Bu, işlemi tamamladıktan sonra yükleyiciye sağlanan tek seferlik bir koddur. Daha sonra, PC’nizin özelliklerinin kilidini açmak için ürün anahtarınızı kullanabilirsiniz. Çalışan bir internet bağlantısına ve Microsoft’ta bir hesaba sahip olmak da çok önemlidir. Kurulumu tamamladığınızda, dil ve saat biçimini seçme seçeneğine sahip olacaksınız.

Yazılımı indirdikten sonra, Windows 10’u yüklemek için DVD veya USB sürücüsünü PC’nize yazmanız gerekir. Windows 10 kurulum medyasını Microsoft web sitesinden indirebilirsiniz. Bunu yapmak için bir Windows veya Linux PC’niz olması gerekir. USB sürücüsünden önyükleme yapmak için DVD’yi oluşturmak üzere “Başka bir PC için yükleme ortamı oluştur”u seçmeniz gerekir. Windows veya Linux PC’niz yoksa yükseltmeyi yapmak için bir USB sürücüye ihtiyacınız olacak.

 

Windows 10’u yüklemek için bir USB sürücü kullanıyorsanız, 8 GB alana sahip bir DVD veya USB’ye ihtiyacınız olacaktır. İşiniz bittiğinde, diskte yeni bir bölüm oluşturmanız ve işletim sisteminin dilini ve klavye düzenini seçmeniz gerekecek. Bunu yaptığınızda, sistem medyadan önyüklemeye hazır olacaktır. Yeni PC’niz için dil ve saat biçimini de seçebilirsiniz.

Windows 10 kurulum aracını bir USB sürücüye yüklemeye karar verdiyseniz, dosyaları bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Windows yükleyici aracını kullanmak için 4 GB’lık bir USB sürücüsüne veya DVD’ye ihtiyacınız olacak. Kurulum medyası indirildikten sonra, USB sürücüsünden önyükleme yapmanız gerekecektir. Yeni bir sabit sürücü kullanıyorsanız BIOS veya UEFI üretici yazılımı ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecektir. USB’den önyükleme yapmak için yükleme medyasını oluşturmanız gerekir. Kurulum tamamlandıktan sonra, dili ve klavye düzenini seçmeniz gerekecektir.

Windows 10‘u yüklemeye hazır olduğunuzda, bilgisayarınızı yükleme için hazırladığınızdan emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için, 8 GB alana sahip bir DVD veya USB sürücüsüne veya Windows 10 kurulum programı yüklü bir DVD’ye ihtiyacınız olacak. Diski veya DVD’yi seçtikten sonra, Windows’u yüklemek istediğiniz bölgeyi seçmeniz gerekir. Bu, hangi dil ve klavye ayarlarının sizin için uygun olduğunu belirleyecektir.

Ayrıca Windows 10 kurulumuna sahip bir DVD veya USB sürücüsüne ihtiyacınız olacak. Bu, yeni işletim sistemini bir bilgisayara kurmanın en kolay yoludur. Bir USB sürücüye yüklemeye gerek yoktur. Windows’u yüklemek için bir USB flash sürücü kullandıysanız, BIOS ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir. Bilgisayarınız UEFI uyumluysa, ISO dosyasını indirmek için USB sürücüsünü kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap