İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Steam Ne Demektir? Steam Nasıl Kullanılır?

Steam Ne Demektir? Steam Nasıl Kullanılır?

Steam Ne Demek

Yeni Başlayanlar İçin Bir Steam Rehberi

Orijinal oyun dağıtım hizmetlerinden biri olan Steam , uzun zamandır PC oyuncularının olmazsa olmazı olmuştur. İnanılmaz satışlar ve mevcut 34.000’den fazla oyundan oluşan birikme ile Steam, GOG veya Epic Games Store gibi diğer hizmetlerden gelen sert rekabet karşısında bile PC oyun pazarı için sunmaya devam ediyor.

Steam’e başlamak, özellikle yeni başlayanlar için o kadar da zor değil. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda oyun oynamak için Steam’i kullanmaya başlamak istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan, oyun oynayabilen bir PC veya Mac’tir. Ayrıca oynamak istediğiniz oyunları Steam mağazasından satın almanız gerekecektir. Steam’e nasıl başlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Steam’i Kurma ve Yükleme

Bu oyun platformunu kullanabilmek için tamamlamanız gereken ilk aşama bir Steam hesabı oluşturmaktır. 

  • Steam web sitesinde ücretsiz bir Steam hesabı için kayıt olabilirsiniz . Hesabınız için bir e-posta adresi girin ve ikamet ettiğiniz ülkeyi onaylayın. Steam fiyatlandırması konuma göre değişir ve yalnızca ülkeniz için Steam Mağazasından oyun satın alabilirsiniz. Ayrıca kayıt olabilmek için 13 yaşında veya daha büyük olduğunuzu onaylamanız gerekir. Hazır olduğunuzda Devam’ı tıklayın .

Steam için doğrulamak için hesabınıza bir e-posta gönderilecektir. E-posta gelen kutunuza erişin ve doğrulama bağlantısı içeren bir Steam e-postası almayı bekleyin. E-postayı aldıktan sonra hesabınızı doğrulamak için bağlantıya tıklayın.

Steam hesabınız için bir görünen ad ve güvenli bir şifre girin , ardından hesap oluşturma işlemini tamamlamak için Kaydolmayı Tamamla’ya basın .

Hesabınız oluşturulduktan sonra, Steam web sitesinde hesabınızda otomatik olarak oturum açacaksınız. Sayfanın üst kısmındaki Steam’i Yükle düğmesine tıklayın veya Steam indirme sayfasına gidin , ardından platformunuz için Steam’i indirmeye başlamak için Steam’i Yükle düğmesine tıklayın.

  • Steam istemcisi Windows, Linux ve macOS’ta desteklenir. Kurulumu tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyerek işletim sisteminiz için yükleyici istemcisini çalıştırın.
  • Kurulumdan sonra Steam’i ilk kez çalıştırdığınızda, oturum açmanız gerekir. Yeni oluşturduğunuz hesabın kullanıcı adını ve şifresini girin, ardından Giriş düğmesine basın .

Steam Oyunlarını Satın Alma ve Yükleme

İkonik Steam arayüzü yıllar içinde pek değişmedi ve yeni kullanıcıların gezinmesi kolay olacak şekilde tasarlandı. Steam istemcisinde ilk oturum açtığınızda, muhtemelen Steam penceresinin üst kısmındaki Kütüphane sekmesi altında oyun kitaplığınızla karşılaşacaksınız .

Yeni Steam kullanıcılarının burada listelenen herhangi bir oyunu olması muhtemel değildir, ancak Steam, diğer Steam hesaplarıyla bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere PC’nizde veya Mac’inizde desteklediği tüm yüklü oyunları otomatik olarak algılayabilir. 

Steam Mağazasından yeni oyunlar satın aldığınızda, yeni oyunlarınız Steam Kütüphanede kurulmaya hazır olarak görünecektir. Ayrıca, sizin için doğru oyunlar olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için satın almadan önce Steam oyunlarını önizleyebilirsiniz .Steam Mağazasına erişmek için Mağaza sekmesine tıklayın. Bu, Steam Mağazası için web sayfasını istemcinin kendisine yükler. Satın almak istediğiniz oyunu bulmak için farklı oyun türlerinde arama yapmak için üst veya yan menüleri kullanın.

Yeni bir oyun satın almak için oyunun mağaza sayfasına tıklayın. Oynaması ücretsiz bir oyunsa Play Game ‘e basın, aksi takdirde alışveriş sepetinize eklemek için Sepete Ekle’ye basın .

Click Kendim için Satınalma Ödeme ayrıntıları için ekrandaki talimatları izleyerek oyun satın başlamak için düğmeye. Satın aldığınızda, oyun, yüklemeniz için hazır olarak Kütüphane sekmenizde görünecektir .

Satın aldığınız bir oyunu yüklemek için Kitaplık sekmesine tıklayın. Şu anda kaldırılmış olan oyunlar, satın aldığınız Steam oyunlarının sol tarafındaki listede gri renkte görünür. Bir oyuna tıklayın, ardından kurulumu başlatmak için Yükle düğmesine basın .

Oyununuz için yapılandırma seçenekleri biraz değişebilir. Kısayol eklemek istediğinizi onaylayın, kurulum için yeterli disk alanınız olup olmadığını kontrol edin ve ardından İleri düğmesine basın .

Kabul Ediyorum’a basarak kullanıcı sözleşmesini kabul edin . Şartları kabul ettiğinizde Steam oyununuzu indirmeye başlayacaktır. Bu noktada yükleyici seçeneklerini kapatmak için Bitir’e basın .

İndirme işleminizin ilerlemesini Kütüphane sekmesindeki sol taraftaki menüden izleyebilirsiniz . İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kurulum otomatik olarak tamamlanacaktır.

Yüklemeden sonra bir Steam oyununu kaldırmak (veya başlattığınız bir yüklemeyi durdurmak) istiyorsanız ,  Kütüphane sekmesindeki oyun girişine sağ tıklayın. Buradan, Yönet > Kaldır ‘ı tıklayın .

Yazar Hakkında

Yorum Yap