İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji Haberleri
 3. Windows 11 Çıktı : Yükseltmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Windows 11 Çıktı : Yükseltmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

windows 11 satin al
 • Windows 11 incelemesi: Beğendik ancak bugün yükseltme yapmamalısınız
 • Çıkış tarihi: 5 Ekim 2021
 • Fiyat: Mevcut Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz yükseltme
 • Windows 11 nasıl kurulur
 • Arayüz değişiklikleri: Yeni, yuvarlak tasarım
 • Yeniden tasarlanan Microsoft mağazası ve Android Uygulamaları desteği
 • Daha iyi Xbox uygulaması entegrasyonu
 • AutoHDR, eski oyunların daha canlı görünmesini sağlar
 • DirectStorage, Windows 11’de SSD’leri destekleyecek

Windows 11, Microsoft‘un işletim sistemine yeni bir renk kattı. Masaüstü için yepyeni bir görünüm, büyük bir UI yeniden tasarımı ve PC oyunlarında güvenmeye başladığımız temel Microsoft OS uygulamaları ve hizmetlerinde büyük değişiklikler var. Hepsinden önemlisi, yine de Microsoft, Windows 11‘in oyuncular için oluşturulduğunu söylüyor .Windows 11 Çıktı : Yükseltmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Ve bunların hepsinin 5 Ekim 2021‘de gelmesi gerekiyordu. Ancak, sinir bozucu bir şekilde, vaat edilen özelliklerin ve yenilenen uygulamaların çoğu lansman günü derlemesine dahil edilmedi. Yeni Windows Mağazası mevcut ve doğru, ancak hala Android uygulamalarının beklenen görünümlerini yapmasını bekliyoruz ve AutoHDR orada, ancak DirectStorage yok ve güzelleştirilmiş Paint de önemli ölçüde yok.

Ancak resmi duyurudan önce, Windows işletim sisteminin geleceğinin ne olacağı belli değildi. Genel beklenti, kod adı Sun Valley olan Windows kullanıcı arayüzündeki değişikliklerin başka bir Windows 10 güncellemesi olarak kullanıma sunulmasıydı . Ve birçok açıdan, Windows 11 budur, Microsoft’un pazarlama departmanının geride kalabileceği bir başka Windows 10 güncellemesi. 

Windows 11 Çıkış Tarihi Nedir?

Windows 11, 5 Ekim 2021’den itibaren yeni makineler için kullanıma sunuldu ve Windows 11 ISO indirmesi aynı anda yayınlandı, böylece herkes mevcut makinelerini bir istem beklemeden güncelleyebilir veya kendileri yeni bir kurulum yapabilir. Mevcut Windows 10 kullanıcılarına yönelik güncellemeler şu andan itibaren uygulanmaya başlamalı ve Microsoft, Windows 11’i 2022 ortasına kadar tüm uyumlu makinelere sunmayı umuyor. 

Microsoft, Windows 11’in 5 Ekim 2021’den itibaren kullanıma sunulacağını doğruladı. Bu , Windows’un Baş Ürün Sorumlusu Panos Panay’ın “Windows 11, uygun Windows 10 PC’ler ve daha sonraki sürümler için ücretsiz bir yükseltme yoluyla kullanılabilecektir” başlıklı bir blog gönderisinde genişliyor . yeni bilgisayarlar bu tatile başlıyor.”

Aynı zamanda, Microsoft muhtemelen ana kısım için yeni işletim sistemine odaklanacak olsa da, Windows 10 için tıknaz bir güncelleme de görebiliriz. Windows 10, 2025’e kadar güncelleme almaya devam edecek , bu nedenle yaşlı köpekte henüz bolca yaşam var.

Windows 11‘in bu yayın tarihi çoğunlukla yeni makineler içindir ve ardından mevcut Windows 10 kullanıcıları için güncelleme gelir. Bu nedenle, size hala geçiş teklif edilmediyse şaşırmayın, bu muhtemelen iyi bir şeydir çünkü bu, herhangi bir hatanın ve sorunun (çoğunlukla) yükseltme yapabileceğiniz zamana göre sıralanacağı anlamına gelmelidir. 

Yükseltme yapabiliyorsanız, yani TPM 2.0 uyumlu bir makineniz olduğunu varsayarsak . 

Tüm bu yaygaranın ne hakkında olduğunu görmek istiyorsanız, hemen şimdi Windows 11 ISO‘yu yükleyebilirsiniz . Bununla birlikte, henüz yayın takviminin başlarında olduğu ve kusursuz bir şekilde çalışmama ihtimalinin yüksek olduğu için ana makinenize kurmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yeni Windows kullanıcı arayüzü 

Windows 11‘deki en belirgin değişiklikler, kullanıcı arabirimi (UI) cephesindedir. Microsoft her zaman kullanıcı arayüzünü bozma eğilimindeydi ve Windows 11 için geri durmadı. Mevcut pencereler için yeni bir görünüm var ve üst üste binen bazı paneller için buzlu cam efekti yeniden ziyaret edildi. Başlat düğmesi taşındı, widget’lar geri dönüyor ve Reklamcılık

Genel ahlak, daha yumuşak, daha kapsamlı bir temaya geçiştir. Windows artık alıştığımız dik açılı köşelere sahip değil, bunun yerine yuvarlak. Bu ince bir değişiklik, ancak farklı bir hissi var – en azından pencereler tam ekran olmadığında oluyor. 

Diğer büyük değişiklik, görev çubuğunun sol alt köşeye sıkışmak yerine ekranın ortasına kaydırılmasıdır. Endişelenmeyin, Görev Çubuğu Ayarları ekranında bir düğmeye basarak Windows 10’da nasıl çalıştığına geri dönebilirsiniz. 

Pencerelerinizi ekranda nasıl düzenlediğiniz de uzun süredir kolda bir çekimin tadını çıkardı. Farenizi büyütme simgesinin üzerine getirdiğinizde, çeşitli pencerelerin nasıl düzenlenmesini istediğinizi seçmenize olanak tanıyan bir açılır palet oluşur. Windows 10’da bu tür şeyler üzerinde biraz kontrolünüz var, ancak ekranın üçte birini veya dörtte birini kaplayan pencereler için kolay destekle, bu çok daha düzenli bir düzen sağlayabilir. Bu, özellikle büyük bir 4K ekranı sallıyorsanız ve aynı anda birkaç uygulamayı görüntülemek istiyorsanız kullanışlıdır.

Windows 11’e geleceği söylenen bir estetik değişiklik, Ölümün Mavi Ekranının veya tercih ederseniz BSOD’nin sona ermesidir. Endişelenmeyin, BSOD kısaltması hala korunacak (en azından İngilizce), çünkü Black Screen of Death’e değişiyor – ki bu çok daha metal geliyor. 

Windows 11, Microsoft Store’u yeniden tasarladı 

Windows 11 , yeni bir arayüz ve daha geniş bir uygulama yelpazesi ile Microsoft Store’un yeni bir sürümüne sahiptir . Bu yeni mağazanın, kullanımı daha kolay ve daha iyi seçilmiş bir dijital vitrine sahip olması amaçlanıyor. Windows 11 duyurusu sırasında Panos Panay, “Hız için yeniden inşa ettik”, daha hızlı olması gerektiğini söyledi. Şimdiye kadarki deneyimimiz, Windows 11’in geri kalanıyla hemen hemen aynı… sorun değil. Ancak yine de çoğunlukla doğrudan tarayıcınızdan indireceğiniz veya hiç dokunmak istemeyeceğiniz uygulamalarla dolu. Ancak bu, gelecekteki güncellemelerle değişmeli.Reklamcılık

Yeni görünümlü Microsoft Store, Windows 10’a da gelecek. 

Microsoft’un henüz vazgeçmeye hazır olmadığı gerçeği dışında Microsoft Store ile ilgili en şaşırtıcı duyurulardan biri, Windows PC’nizde Android uygulamalarını çalıştırabilecek olmanız . Microsoft, belirli marka uygulamalarını Microsoft Store’a getirmek için Amazon’un yanında yer aldı, ancak apk dosyalarını başka bir yerden yükleyebilirsiniz . Bu, Intel’in Bridge Teknolojisi ile yaptığı çalışma sayesinde gelir, ancak endişelenmeyin, AMD CPU’larda da çalışır.

Yeni mağaza, Epic ve Amazon gibi diğer vitrinler için de uygulamalar sunmaya başladı . 

DirectStorage, CPU yükünü hafifletir

DirectStorage’ı Windows 11’e özel yapma kararı biraz tartışmalıydı çünkü bu, çoğumuzun makinelerinde bulunan NVMe SSD’lerden en iyi şekilde faydalanması uzun zamandır beklenen bir teknolojiydi. Neyse ki, yeni bir DirectX geliştirici önizlemesi yeni özelliği modern Windows 10 yapılarına da getireceğinden, bu öneri hatalı gibi görünüyor .

DirectStorage’ın avantajlarından yararlanmak için en hızlı PCIe 4.0 SSD’lere sahip olmanız gerekmeyeceği zaten ortaya çıktı, çünkü PCIe 3.0 SSD’lerle çalışacak , ancak bunların nasıl sonuçlandığını görmemiz gerekecek.

DirectStorage ile verilen söz, oyun yükleme seviyelerini ve dokuları çok daha hızlı hale getirmesi ve potansiyel olarak oyun geliştiricilerinin oyunları tamamen farklı bir şekilde oluşturmasına izin vermesidir. Ayrıca CPU yükünü azaltacak ve potansiyel olarak bir miktar performans artışı sağlayabilir. Bunun etkisi, günümüzün oyun bilgisayarlarında oldukça ihmal edilebilir olsa da.

Daha verimli bir şekilde akış ortamları kulağa harika bir fikir gibi geliyor, ancak oyun geliştiricileri, oyuncuların makinelerinde bulunan tamamen farklı sürücü türlerine nasıl izin verecek? Demek istediğim, bazı PC oyuncuları hala sabit disklerde çalışıyor.

Bunun Xbox Series X/S’e geleceği gerçeği, burada kendi lehine çalışabilir ve geliştiricilere, bu oyunu oynamak için bir NVMe SSD’ye ihtiyacınız olacak, deme fırsatı verebilir. DirectStorage’dan en iyi şekilde yararlanan oyunları görmeye başlamamız biraz zaman alacak ve yıl sonunda Windows 11 çıkana kadar PC’lerin destek almaması nedeniyle, teknolojiyi destekleyen ilk oyunların ortaya çıkmasından önce çok şey değişebilir. 

Windows 11 için sistem gereksinimleri nelerdir?

Windows 11 için temel sistem gereksinimleri, en azından işlemci, RAM ve grafik kartı ile ilgili olarak, Windows 10’un istediğinden çok farklı değildir. Şu anda, bazı yükseltme planlarını bozabilecek bir Güvenilir Platform Modülü 2.0 dahil edilmiştir. 

 • İşlemci: Uyumlu bir 64-bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdekle  veya Chip on System (SoC) ile 1 GHz veya daha hızlı 
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama aygıtı
 • Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği
 • TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM)  sürüm 2.0
 • Grafik kartı: DirectX 12 uyumlu grafik / WDDM 2.x
 • Ekran: >9 inç, HD Çözünürlük (720p)
 • İnternet bağlantısı: Windows 11 Home kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gerekir

Yazar Hakkında

Yorum Yap