Rehber Dying Light Başlangıç Rehberi!

Üye silindi 357

Üyeliği Silindi
İkinci oyununun çıkmasına birkaç ay zaman kala eski efsaneyi tekrar oynayacak veya sıfırdan alıp oynayacak arkadaşlar için faydalı bir rehber hazırladım. Temel ayarlardan, oynanıştan, hikayeden ve kontrollerden bahsedeceğim.

Oyuna bir uçağın içinde başlıyoruz. Ana karakterimiz Kyle Crane isimli GRE ajanı. GRE dediğimiz örgüt bir nevi yardım yapan fakat arkada çok daha pis işleri olan bir kuruluş. Bizde bu örgüt için görevli olarak gidiyoruz. Gittiğimiz yer ise Harran, ever tanıdık gelmiş olabilir. Zira geçtiği yer Urfa ilinin ilçelerinden biri olan Harran, yani bizim ülkemizde geçen bir şey. Yapımcılar da bunu kabul ediyorlar fakat gerçeklikten çok farklı olarak apayrı bir yer gibi tasvir edilmiş yani sadece şehir örnek alınmış diyebiliriz. Şehrin harabeye dönmüş olması da bunu kanıtlıyor. Uçak sahnesinde bir kadın sesi duyuyoruz. Bu kadın bize kısaca görevimizi ve hikayeyi anlatıyor. Harran şehrinde büyük bir salgın olmuş ve şehir kapatılarak karantina altına alınmıştır. Şehri terk etmeyi başaran şanslı kişilerin yanında şehirde kalmış ve zombiye dönüşmüş yada çeşitli takımlara katılan insanlar da bulunuyor. Çok önemli bir dosyayı çalan Kadir Süleyman isimli karakter namıdiğer Ağa, bu dosyayı örgüte geri vermemektedir. Kyle ise bu dosyayı bulup geri getirmekle görevilidir. Bu kadar hikaye anlatıldıktan sonra uçaktan atlama zamanımız gelir. Birkaç metre yükseklikten kendimizi bırakırız ve yere düşeriz. Yerde insan görmek bizi sevindirse de bu insanlar bizi öldürmeye çalıştığı için sevincimiz yarıda kalır. Kyle, tabancayla haydutlardan birini öldürür. Diğer haydutlar kaçmaya başlar fakat silah sesleri zombilerin dikkatini daha çok çeker. Crane'e doğru saldıran zombilerden biri karakterimizi kolundan ısırmayı başarır. Daha sonra Amir ve Jade isimli iki insan bizi kurtarmaya gelir. İkili bizi kaldırıp güvenli bölgeye götürmeye çalışırken aksilik yaşanır ve Amir bizim kaçmamız için kendini feda eder. Daha sonra Jade bizi zombilerin ulaşamayacağı bir yere götürür ve telsiz konuşması yapmaya başlar. Bu sırada artık dayanacak gücü kalmayan karakterimiz gözlerini kapatır.

Yaklaşık 70 saat uykudan sonra kendine gelen karakterimiz gözlerini bir apartman dairesinde açar. Uyandıktan sonra çeşitli karakterler ile etkileşime giriyoruz ve konuşuyoruz. Burda "Kule" isimli bölgede kaldığımızı anlıyoruz. Fakat bu bölgenin durumu içler acısı, zira aralarında bizim gibi ısırılıp enfeksiyon kapmış insanlar, hasta insanlar, çocuklar ve yaşlılar var. Birkaç ufak görev yaptıktan sonra dış dünyaya çıkabiliyoruz. Burdan sonra ana görev ve yan görevleri yaparak hikayeye istediğimiz gibi devam edebiliyoruz. Gerisi spoiler olmasın diye söylemeyeceğim.

Oynanış

Oyunda temel mantık ve kontroller parkur yapmaya dayalı olsa da işler göründüğü kadar kolay değil, çünkü hızlı ve doğru şekilde parkur yapmak zor ve emek verilmesi gereken bir iş. Dolayısıyla ilk zamanlarda onlarca kez düşecek ve öleceksiniz. Ancak alıştıktan sonra size bile harika gelen hareketler yapmaya başlayabileceksiniz :)

Oyunda temel mantık yakın dövüşe girmek olsa da bazı düşmanlara bu şekilde saldırmak saçma ve zorlu olacaktır. Oyunda yakın dövüş silahlarının yanında menzilli silahlar, iksirler, bombalar gibi çeşitli alet çeşitleri var. Bunların yanında ilk başladığınız andan beri yanınıza olacak olan UV feneriniz de çok işinize yarayacak. Q tuşu ile hayatta kalma içgüdünüzü kullanabilirsiniz. E tuşu ile de enerjinize bakılmaksızın istediğiniz kadar tekme atabilirsiniz.

Silahlar

Yukarıda saydığım şeyler her ne kadar kulağa hoş gelsede sizin de anlayabileceğiniz üzere oyuna bu tarz gelişmiş şeylerle başlamıyoruz. Oyun başlarında birçok lootta gaz borusu,su borusu,çivili tahta,bıçak gibi silahlar olacak. Bu silahların hem dayanıklıkları hem de güçleri çok az olacak. Bazen 4-5 vuruşta bile bir zombiyi öldüremeyebilirsiniz. Fakat hikaye ilerledikçe ve özel bölgelere gittikçe kaliteli silahlar bulabilirsiniz. Silahınız ne olursa olsun, kafaya isabet ettirmek çok önemli. Zorda kaldığınız anlarda ise tekme atıp kaçarak zaman kazanmaya çalışabilirsiniz.

Loot Sistemi

Loot sistemi klasik her oyunda olduğu gibi olsa da farklı eşya sınıf ve türleri mevcut. Bu türler;

-Beyaz: Yaygın bileşenlerdir. Bulması kolaydır ve marketlerde çok ucuzlardır. Silahları ise çok hantaldır. Kolayca kırılırlar. Hasarları da azdır.
-Yeşil: Yaygının bir üst sınıfıdır. Oyunun başlarında bulunur ve sonlarında kaybolur bu bileşen türleri. Değerleri yaygınlara göre fazladır. Silahları ise güçlüdür. Fakat
Yaygından daha dayanıklılardır.
-Mavi: Yeşilin üstüdür. Üretim parçalarının değerlileri bu sınıf içindedir. Silahları enerji tüketmez ama çok dayanıksızdır. Hasar konusunda normaldirler. Oyunu başlarında
Mavi bileşenler çok önemlidir. Bunları bulmaya çalışın.
-Mor: Bu bileşenleri bulmak çok zordur. Belirli yerlerden ancak çıkarlar. Silah konusunda çok iyidirler. Mor silahları bulmaya çalışın.
-Turuncu: En nadir türün bir altıdır. Bulması oldukça zordur. Sadece kaçkın dokusu ile elde edilebilir. Silahları marketlerde bulunur. Ama fiyatları oldukça tuzludur. Silah çok güçlüdür. Bu silahları bulursanız yıpratmamaya çalışın.
-Sarı: Oyunun en ender bileşenler bu renklere sahiptir. Bunlar sadece haritanın belli yerlerindedir. Silahlarını sadece özel jetonlar ile alabilirsiniz.

Harita Ve Taktikler

Haritanın geneli gecekondu tarzı harabe binalardan oluşuyor. Dolayısıyla yükseklikler pek fazla değil, ayrıca her yerde bina olmadığı için bazı yerlerde yerden ilerlemeniz gerekecek. Haritayı detaylı olarak görmek isterseniz ;

map_1122.jpg


Yetenekler

Oyunda 4 farklı yetenek türü bulunmakta, bu yetenekler sırasıyla ve özellikleriyle :

Çeviklik Yetenekleri

Dodge : Size saldıran zombilerden kaçmanızı sağlayan yetenek. Bu yeteneği kullanarak herhangi bir yöne atacağınız adımla zombilerden rahatça sıyrılabileceksiniz.

Vault: Zombilerin üzerine basıp zıplayarak onlardan kurtulmanıza ya da normalden daha yükseğe zıplamanıza yarar.

Dropkick: İki ayağınızı birden kullanarak zombilerin ağzına uçan tekme atmanızı sağlar.

Light Drop: Yüksekten düştüğünüzde alacağınız hasarı azaltır.

1.jpg


Güç Yetenekleri

Stun: Kesici olmayan bir silah ile (sopa gibi) vurduğunuzda zombilerin sersemlemesini sağlar.

Combat Adept: Zombilerle dövüşmek stamina'nızı yer. Bu yetenek ile stamina seviyeniz artar ve yeni vuruş şekilleri açılır.

Power Attack: Normalden daha fazla stamina yer fakat daha fazla da hasar verir.

Silah Fırlatma: Eldeki silahı düşmana fırlatarak öldürücü bir darbe verirsiniz.

Drop Attack: Zombilerin üzerine düşerken bitirici bir vuruş yapmanızı sağlar.

2.jpg


Afetzede Yetenekleri

Çanta kapasitesi arttırma, tuzak kurma, kamuflaj gibi yetenekleri içeren bölümdür. Bu türdeki yetenekleri tamamen kendi oynayış düzeninize göre seçmelisiniz.

Efsane Yetenekler

Temel yetenekleri bitirdiğiniz zaman açılan ekstra hasar gibi özellikler sağlayan yeteneklerdir. Pek önemi yok çünkü efsane yetenekler neredeyse oyunun sonlarına doğru açılıyor.

Gece Hayatı

Zombili oyunların genelinde olduğu gibi gece bizim için çok zorlu ve korkutucu geçiyor. Gece dışarı çıkmaktan olabildiğinde sakının. Hikayenin ister istemez bazı bölümlerinde dışarı çıkmak zorunlu olsa da çıkmak akıl karı değil. Zira geceleri çok güçlü zombi türleri geliyor ve en basit zombilerin güçleri bile tahmin edemeyeceğiniz kadar artıyor. Gece zombilerinden en iyi silahlar bile sizi kurtarmaya yetmeyebiliyor. Mümkünse gece çıkmayın, çıkarsanız da mutlaka UV fenerini kullanın, çünkü belkide zombilere tek gerçek hasar veren eşyamız.

Rehberi burada bitiriyorum. Bazı bölümleri çeşitli kaynaklardan araştırıp alıntılayarak yazsam da çoğunluk kendi fikir ve yorumlarımdır. Merak ettiğiniz bir şey varsa sorabilir, rehberi beğendiyseniz ifade ile tepki verebilirsiniz. Son olarak aşağıya oyun içi hoş bir görüntü bırakıyorum. Keyifli günler dilerim :)

1589057415_20200412160655_1.jpg
 

Personalize

Üst Alt