Rehber Figment Oyun İncelemesi!

Üye silindi 357

Üyeliği Silindi
Birçok kaliteli AAA sınıf oyunları duymuş ve oynamışızdır. Gerek grafikleri olsun gerek senaryoları olsun gerek bize bıraktıkları etki olsun hepsinin yeri ayrıdır. Birde büyük bütçeli yapımlar hariç tek kişi veya birkaç kişilik küçük grup tarafından geliştirilen indie yani bağımsız olaylar vardır. Bunlar AAA sınıf kadar kaliteli olamasa da vakit geçirmek ve biraz kafa dağıtmak için iyi tercihlerdir. Bu yazımızda bu tarz bir oyun olan Figment'i inceleyeceğiz.

⁣Bedtime Dijital Games tarafından geliştirilen ve 2017 yılında piyasaya sunulan oyun Steam'de "Çok Olumlu" oyunlar kategorisinde bulunuyor. Bu kategoriyi cidden hak eden bir oyun olan Figment bir nevi sanat eseri diyebiliriz.

Öncelikle oyunun girişinde atmosferi hissettiren ve bizi etki altına alan bir müzik duyuluyor. Oyuna başladığımızda ise şüphesiz sizin de dikkatinizi çekecek olan şey grafikler olacak. Hazır model olmayıp el yapımı olan ve cidden harika ayrıntılarla özenle çizilmiş olan grafikler bizi hemen kendine çekiyor. Ana karakterimiz olan Dusty evinde öylece otururken bir anda bir kuş geliyor ve bizi önemli bir göreve çağırıyor. Dusty ise bu çağrıyı takmayarak oturmaya devam ediyor. Ardından bir yere gidip döndükten sonra evindeki bazı nesnelerin karanlık bir güç tarafından çalındığını görüyor. Olay tam da burda başlıyor, karakterimiz bu kabusu takip etmeye başlıyor. Bize haber veren kuş (Piper) tekrar yanımıza geliyor ve görevin bu olduğunu söylüyor. Biraz kabusu takip ettiğimizde ve başkan isimli karakterle konuştuğumuzda oyunu anlamaya başlıyoruz. Aslında hikayenin geçtiği yer beynimiz. Evet yanlış duymadınız, organ olan beynimizin içinde geçiyor, Ve burada karakterimizle ilgili çok önemli bir bilgi öğreniyoruz. Dusty , aslında beynin koruyucusu ve eski nöbetçisi. Beynin kabuslar tarafından ele geçirildiğini öğrendiğinde rahatını bırakarak tekrar eski görevine dönmek zorunda kalıyor.

Sonra başkan bize bir görev daha veriyor, beynin başka bir parçasında ortaya çıkan kabusu öldürmemizi istiyor. Uzun bir yol gittikten sonra "Örümcek" adı verilen kabusu da ortadan kaldırıyoruz. Ancak hikaye burda bitmiyor, tüm kabusların en güçlüsü olan final kabusu "Kaybetme Korkusunu' da öldürmemiz gerekiyor. Yine uzun yollar katettikten ve çeşitli engelleri aştıktan sonra bu kabusu da yok ediyoruz. Ancak burda beynin bir kısmına zarar veriyoruz ve fotoğraf albümü gibi bir parçayı da yanlışlıkla yok ediyoruz. Daha sonra bilinçaltına girip uyarı vermemiz ve zihni uyandırmamız gerekiyor. Ardından çeşitli sesler geliyor ve insan sesleri duyuyoruz.

Hikayeyi hala anlayamadıysanız aslında yönettiğimiz karakter "Cesaret" duygumuz. Trafik kazası geçirip komaya giren ve bu yüzden bilinci kapalı olan bir adamın zihnindeyiz. Kabuslar da o insanın sahip olduğu korkular. Yani en sonunda tüm korkularımızı yeniyor ve komadan çıkıyoruz.

Oyunla ilgili kişisel olarak yorum eklemem gerekirse, eğlenceli başladığını fakat sonra az çok aynı şeyleri yaptığımız için biraz sıktığını söylemek yanlış olmaz. Yine kontrollerde ve kamera açısında bazen sıkıntılar olduğunu da söylemek gerek. Bunların haricinde oyunun herhangi bir sıkıntısı bulunmamakta, ortama göre değişen müzik sesleri (bazen gerilim bazen dinlendirici), grafikler ve hikaye cidden güzel.

Oyunu alıp oynamak isteyen arkadaşlar içinse bir iyi bir kötü haberim var. Oyunun maalesef çevirisi kalitesiz yani direkt robot çeviri yapılarak konulmuş. Bu bazen " ne diyor abi bu? " demenize sebep olabilir, fakat iyi haberse oyunun üst düzey bir ingilizce gerektirmemesi. Dolayısıyla az biraz temel ingilizceniz varsa rahatlıkla oynayabileceğinizi söyleyebilirim.

Bir incelemenin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz, merak ettiğiniz şeyler varsa yorumlarda sorabilirsiniz. Keyifli günler!
figment-ev.jpg
 

Personalize

Üst Alt