Rehber Minecraft Paketler İçin Olmazsa Olmaz Modlar | Uzun Liste!

Trafo

Zzap!
Moderatör
Katılım:10 Eyl 2021
Mesajlar:3
Alınan Beğeni:5
Ödül Puanları:1
Trafo#3421

Merhaba!
Ben Trafo, yeni bir mod konusu ile karşınızdayım.


bilgi-yarasa-net.png


Bu konuda sıfırdan mod paketi hazırlayanlar için veya halihazırda var olan bir mod paketini geliştirmek isteyenler için ufak ama hayat kurtaran, tatlı mı tatlı modları küçük açıklamalar ile listeleyeceğim. Performansa pek yüklenmeyen bu modları istediğiniz gibi paketinize ekleyebilirsiniz. Fazla uzatmadan konuya geçeyim, iyi eğlenceler!


Just Enough Items (JEI)

Aslında bu modu buraya koymam gerekip gerekmediğini bilmiyorum, her ihtimale karşı olur da modlar ile oynamaya gerçekten yeni başlamış birisi olabilir diye koyuyorum.

JEI olarak kısalttığımız bu modu, isterseniz normal isterseniz modlu minecraft oynayın biliyor olmalısınız. Mod oyuna herhangi bir blok veya tarif eklemiyor. Tek yaptığı envanterin sağ tarafına oyundaki bütün blokların ve eşyaların tariflerine bakabileceğiniz ve isterseniz envanterinizde malzemeler bulunduğu taktirde direkt olarak çalışma masasına aktarabileceğiniz bir menü ekliyor. Arama kısmından sayfaları tek tek gezmek zorunda kalmadan istediğiniz eşya veya bloğu bulabilirsiniz.

Fareyi sağdaki eşya ya da blokların üzerine getirip "R" tuşuna basarsanız o eşyanın veya bloğun nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Hatta "U" tuşu ile farenin üzerinde olduğu eşyanın ya da bloğun hangi tariflerde kullanıldığını bile görebilirsiniz. Daha bir çok kullanımı olan bu mod, paketlerin vazgeçilmezidir. Bulunmadığı paket görmeniz çok nadir.


JEI Recipe GUIJourney Map

1633864122015.jpegJourney Map, diğer harita modları ile rekabetteki bir minimap modudur. Pek çok minimap modunun aksine bu modda harita henüz keşfetmediğiniz kısımları göstermez ve adil bir oyun deneyimi sunar. Eğer yetkiliyseniz veya tek oyunculuda hileler açıksa daha önceden Waypoint (İşaret) koyduğunuz noktalara ışınlanabilirsiniz. Aksi taktirde sadece harita ve normal dünyada bu noktaların yerini görmekle kalacaksınız.

Pek çok özelliği değiştirilebilir olan bu mod (Harita büyüklüğü dahil) çıktığından beri en çok indirilen modlardandır.

JourneyMap2-1536x864-1.jpgStorage Drawers

Storage Drawers, adından da anlaşılabileceği gibi bir depolama modudur. Bu modun eklediği çekmece (Drawer) adındaki bloklar, tek bir çeşit ancak çok yüksek miktarlarda blok tutabilen depolama bloklarıdır. Bu da kırıktaş, toprak gibi çok yüksek miktarlara ulaşabilen bloklarınızın depolanmasında çok önemli olabilir. Tek bir çekmece ilk seviyede aynı eşyadan 32 Stack (32x64) adet tutabilir!

Evet, ilk seviye dedim zira bu çekmeceler aynı zamanda yükseltilebiliyor. Yapımı oldukça kolay olan bu yükseltmeler oyunun erken aşamalarında bile erişilebilir olduğundan, depolama için pratik bir çözüm sunuyor!

Sadece bu kadar ile kalmayan çekmecelerin bir de akıllı (compact) halleri var. Bu çekmeceler aynı eşyanın parçasını ve bloğunu istediğiniz gibi alabilmenizi sağlıyor. Örneğin, demir depoladığınızda bu çekmeceden parça ve blok halinde demir de alabiliyorsunuz.

En güzel tarafı da bu modun üstte bulunan özelliklerinin hepsi neredeyse bütün modları desteklemekte. Bu sebeple Storage Drawers paketlerde oldukça fazla tercih edilen bir moddur.


thread_overview2.png
thread_mods2.png
Mouse / Crafting / Inventory / Client - Tweaks!


Üstte gördükleriniz tek bir mod değil evet, toplamda 4 adet modu tek başlıkta anlatacağım zira bu modlar oyunun içerisine hiç bir eşya eklemiyor. Hadi başlayalım!


Mouse Tweaks
modu oldukça fazla tercih edilen modlardandır. Normal Minecraft'ta Shift + Sol Tık ile eşyaları direkt olarak sandığa atabildiğimizi bilmeyen yoktur. Fakat bu özelliği kullansanız bile eşyalara tek tek tıklamanız gerekiyor.

Mouse Tweaks'ın eklediği pratik özelliklerden sadece birisi sayesinde Shift ve Sol Tık'a basılı tutarak farenin üzerinden geçtiği bütün eşyaları anında açtığınız sandığa veya çalışma masasına atabilirsiniz.RMBTweak1
RMBTweak2
RMBTweak3Crafting Tweaks modu ise çalışma masasına bir kaç tuş ekleyerek oldukça pratik özellikler sunuyor. Bunların içerisinde çalışma masasına koyduğunuz eşyaları tek tuşla bütün açık bölmelere yaymak gibi özellikler var. Aktif kullanmaya alışırsanız bütün yapım sürecini oldukça hızlandırıyor.

ctspread.gif
ctclear.gif
ctrotate.gif
ctbalance.gifInventory Tweaks ise envanterinize bir kaç tuş ve kısayol ekliyor. Örneğin envanteriniz açıkken farenizi boş bir bölmeye veya envanter dışına götürüp "R" tuşuna basarsanız bütün envanterinizi otomatik düzenliyor. Yer açma ve düzen takıntısı olanlar için birebir! Tabii aynı özelliklerin kısayol kullanmak istemeyen mükemmelistler için tuş versiyonları da var.

_images/demo.jpg

Client Tweaks modu Minecraft istemcinizdeki bir çok sorunu çözen ve benim için kritik bir moddur. Özelliklerini şu şekilde özetleyeyim:

Elinizde blok varsa diğer elinizdeki meşaleyi yerleştirmenizi engelliyor böylece madende acil bir durumda kaçmaya çalışırken etrafa meşale dikmiyorsunuz. Ayrıca eğer ana eliniz boşsa öbür eliniz ile meşale koyamıyorsunuz, böylece yan elinizde meşale varken yanlışlıkla sandığın yanındaki bloğa tıkladığınızda o meşaleyi kırmak zorunda kalmayacaksınız.

Son meşaleyi kullanmanızı engelleyen bir özellik de mevcut. Böylece Optifine gibi modlar yardımıyla etrafınızı aydınlatarak yürüyorsanız o son meşalenizi boşa harcamayacaksınız.

Elinizde bir silah yoksa veya kalkanı kaldırmıyorsanız yan elinizdeki kalkan ekranda görünmez. O sinir bozucu görüntü ve görüşünüzü kapatan kalkanı artık yan elinizde tutabileceksiniz!

Otomatik zıplamayı kapatabiliyorsunuz. Hayır, cidden kapatabiliyorsunuz. Ayarlardaki özellikten bahsetmiyorum, bazen modlar yanında otomatik zıplama ekleyen ve bunun dışında havalı özellikleri olan eşyalar barındırabiliyor. Eğer otomatik zıplamadan nefret ediyorsanız ve yine de havalı olmak istiyorsanız kapatabilirsiniz!Chisel

Chisel modu oyuna devasa miktarlarda blok çeşidi ekler. Bu bloklar farklı modların eklediği yapılarda kullanılabilmekle beraber genelde doğal olarak bulunamaz. Neredeyse bütün bloklarda kullanabileceğiniz Chisel adında bir eşya sayesinde bu blokları "keskileyerek" farklı hallerine çevirebilirsiniz. Geliştirilebilen Chisel'lerin kaliteli materyallerden yapılanları sadece envanterde değil blokların üzerinde direkt kullanılabilir. Elmas Chisel'in 3x3 veya yüzey gibi çeşitli şekillerde kullanılma özelliği vardır.


ZAYNmbJ.png


AppleSkin

Apple Skin modunun en önemli özelliği, açlık barınızın üstüne (yukarısına değil, tam olarak üstüne) sarı renkte yeni bir bar eklemesidir. Bu bar doygunluk barıdır. Doygunluk, normalde de Minecraft'ta var olan bir değerdir fakat modlar olmadan görmenin bir yolu yoktur.

Bu değeri normal bir açlık değeri olarak düşünebilirsiniz. Hiç açlığınızı tamamen doldurduktan bir süre sonra neden canınızın dolmadığını düşündünüz mü? Bunun sebebi canınızı dolduran değerin aslında açlık değil, doygunluk olmasıdır. Açlık barınız dolu olsa bile aslında doygunluk barınız boştur.

Acıkırken, açlığınızdan önce doygunluğunuz azalır. Bu değeri tamamen tüketene kadar açlık barını tüketemezsiniz. Farklı besinlerin farklı doygunluk barı doldurma değerleri vardır.

Normal Minecraft'ta bulunan en yüksek doygunluk veren yiyeceklerden bazıları, altın havuç ve elma, balkabağı turtası ve pasta olmakla beraber modlu Minecraft'ta bunlara pek çok alternatif bulunur. Tamamen dolu bir doygunluk barınız varken açlığı doldurduğunuz taktirde canınızı çok yüksek miktarda (neredeyse tamamen) yenilersiniz.

68747470733a2f2f692e696d6775722e636f6d2f596b73426155782e706e67
68747470733a2f2f692e696d6775722e636f6d2f614866315178512e676966
68747470733a2f2f692e696d6775722e636f6d2f746d496d56716f2e676966
68747470733a2f2f692e696d6775722e636f6d2f6a554f4b46556c2e676966Controlling

Bu mod ayarlardaki kontroller kısmında tuş veya isimle arama yapabileceğiniz bir arama çubuğu ekliyor, böyle o yarım saat arayıp bulamadığınız tuşu tek arama ile bulabileceksiniz!

controlling-mod-1.pngMorpheus

Bu mod çok oyunculu oynamayı seviyorsanız oldukça işe yarar. Normal Minecraft'ta gündüz olması için herkesin aynı anda uyuyor olması gerekir. Fakat bu mod sayesinde oyuncuların önceden belirlenmiş bir yüzdesi uyuduğu taktirde herkesi uyumuş sayıyor ve gündüz oluyor!

8-3-1.jpgFast Leaf Decay

Bu mod kestiğiniz ağaçların yapraklarının neredeyse anında yok olmasını sağlıyor. Böylece hem daha gerçekçi bir oyun deneyimi, hem de daha hızlı elde edilmiş fidan ve elmalara sahip oluyorsunuz!

1633868997682.pngHWYLA (Here's What You're Looking At)

Bu mod, isminden de anlayabileceğiniz gibi baktığınız bloğun ne olduğunu söylüyor. Bazen büyük paketlerde devasa miktarlarda blok bulunduğundan her bloğu tanımak mümkün olmuyor. İsmi ile birlikte hangi modun eklediğini de gösterdiğinden hayat kurtarabilen bir mod.

4-4-2.jpg


KleeSlabs

Bu mod sayesinde üst üste koyduğunuz basamakların sadece birini kırabileceksiniz. Normal Minecraft'ta da olması gereken bu özellik, hala eklenmese de bu mod sayesinde elde edilebiliyor.

KleeSlabs_Mod_Minecraft.jpg


Swing Through Grass

Hiç uzun otların arasındaki bir iskelet tarafından vuruldunuz mu? O otlar sağ olsun ölme ihtimaliniz yüksek, zira Minecraft'ta otlar da bir blok sayıldığından arasındakilere vurmak oldukça zor olabiliyor. Bu mod sayesinde otların arasındaki bir hedefe baktığınızda otları görmezden gelip direkt olarak hedefe vurabiliyorsunuz!

swing-through-grass-mod-screenshots-3.jpg


Akashic Tome

Kapanışı benim için en önemli modlardan birisi ile yapalım. Bu mod eklediği Akashic Tome adlı kitap sayesinde bütün modların rehber kitaplarını evinize getiriyor. Akashic Tome adındaki bu kitabı ürettikten sonra sağ tık ile açıp oyunda var olan bütün mod rehberi kitaplarını tek tıkla açabilir, okuyabilir ve ardından tekrar Akashic Tome haline çevirebilirsiniz!

61095973-17814000-a456-11e9-9659-068960dff813.png


KAPANIŞ
Epey uzun bir konuydu, belim ağrıdı oturmaktan. Ben kalkıp esnerken siz de forumda gezin, belki bir sonraki konuyu çoktan yazmışımdır. ;)

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler, görüşürüz!
 

GRANDEKİNOKS

İkinci bir şans kazanmak, İlkine ihanet etmektir.
Admin
Katılım:16 May 2021
Mesajlar:888
Çözümler:4
Alınan Beğeni:623
Ödül Puanları:911
Minecraft
Kipiterestus#3232
eline sağlık güzel bir rehber olmuş.
 

Personalize

Üst Alt