Rehber Python Nesne yönelimli programlama OOP nedir? (1 Viewer)

AhmetTR

Yarasa.NET FOUNDER
Admin
Katılım:11 Haz 2022
Mesajlar:177
Tepkime puanı:16
Puanları:161
Silkroad Online, Metin2
AhmetTR#0021
Nesne yönelimli programlama (Object-Oriented Programming veya OOP), yazılım geliştirme için bir programlama paradigmasıdır. Bu paradigma, verileri ve bunları işleyen işlevleri bir araya getirerek, düzenli, modüler ve esnek bir kod yazımına imkan sağlar.

OOP, programlama nesnelerine dayalı bir yaklaşımdır ve gerçek hayattaki nesnelerin benzerleri olarak düşünülen sınıflar ve nesnelerle çalışır. Sınıflar, belirli bir şeyin özelliklerini ve işlevlerini tanımlar ve nesneler, bir sınıftan örneklenen belirli bir öğedir. Sınıflar, nesnelerin özelliklerini ve işlevlerini belirlemek için kullanılır ve nesneler, sınıflardan oluşturulan örneklerdir.

OOP'nin temel prensipleri arasında miras (inheritance), çok biçimlilik (polymorphism), sarmalama (encapsulation) ve soyutlama (abstraction) yer alır. Bu prensipler, kodun daha az bağımlı, daha modüler, daha esnek ve daha yeniden kullanılabilir olmasını sağlar.

OOP, özellikle büyük ve karmaşık yazılım projelerinde faydalıdır, çünkü kodu daha modüler hale getirir, tekrar kullanımı artırır ve geliştirme sürecini daha yönetilebilir hale getirir. Ayrıca, OOP, kodun daha okunaklı ve anlaşılır hale gelmesini sağlar, böylece yazılım geliştiricilerinin projelerini daha kolay bir şekilde takip etmelerine olanak tanır.


Python Nesne yönelimli programlama OOP nedir.jpeg


Python OOP hangi programlama dillerinde kullanılır?

OOP, birçok programlama dilinde kullanılır. Bazı en popüler OOP programlama dilleri şunlardır:

  1. Java: Nesne yönelimli programlama konusunda öncü olan Java, nesneler ve sınıflar arasındaki ilişkileri belirlemek için çok kullanılır.
  2. C++: Nesne yönelimli programlama ile ün kazanmış olan C++'ın özellikleri arasında miras, çok biçimlilik, sarmalama ve soyutlama yer alır.
  3. Python: Nesne yönelimli programlama Python programlama dilinin temel özelliklerinden biridir ve Python, sınıfları ve nesneleri kullanarak modüler kod yazımını kolaylaştırır.
  4. Ruby: Nesne yönelimli programlama özelliklerine sahip Ruby, basit ve okunaklı kod yazımına imkan sağlar.
  5. C#: Microsoft tarafından geliştirilen C# programlama dilinde nesne yönelimli programlama çok kullanılır.
  6. Objective-C: Apple tarafından kullanılan Objective-C programlama dili, nesne yönelimli programlama özelliklerine sahiptir ve özellikle iOS ve macOS uygulama geliştirme için kullanılır.
Bu dillerin yanı sıra, birçok modern programlama dili de nesne yönelimli programlama özelliklerine sahiptir.
 
Katılım:23 Mar 2023
Mesajlar:14
Tepkime puanı:0
Puanları:11
Silkroad Online
https://discord.gg/uKAvPxNUJg
güzel paylaşım
 

Users who are viewing this konu

Üst