Yardım Steam Açılmama Sorunu Ve Çözümleri!

Üye silindi 357

Üyeliği Silindi
Dünyanın en popüler oyun platformu olan ve her oyuncunun hayatından bir kere de olsa indirip kullandığı Steam programında bazı hatalarla karşılaşmış olabilirsiniz. Eğer Steam çalışmıyorsa veya açıldıktan sonra hemen kapanıyorsa bu yazımızda ki çözüm yöntemlerini kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Steam hataları hemen her zaman karşılaşılan sorunlar olduğundan dolayı endişe etmenize veya hesabıma bir şey oldu vb gibi düşüncelere kapılmayın. Çözüm aslında çok basit.

1- GPU Sürücüleri

Ekran kartı sürücülerinde meydana gelen hatalar veya sürücülerin çakışması durumu Steam'i de etkileyebiliyor. Ekran kartınızı uzun süredir güncellemediyseniz veya son zamanlarda güncellediyseniz bu hataya neden olmuş olabilirsiniz. Eğer uzun süredir sürücü güncellemediyseniz sürücülerini güncelleyin. Eğer son zamanlarda güncelleme yaptıysanız en son sürümü kaldırın ve önceki sürümlerden birine geçin. Bu iki yöntem sürücü uyumsuzluğunu düzeltecektir.

2-SteamUI.dll Hatası

Bu sorunu çözmek için Steam'in kurulu olduğu dosya dizinini bulmalısınız. Genelde C: sürücüsünün Program Files x86 bölümünde bulunur. Buradan Steam'in dosyalarına girerek exe dosyasına sağ tıklamalı ve kısayol oluşturmalısınız. Sonra kısayolun özellikler kısmına gelerek hedef kısmına -clientbeta client_candidate yazarak hedef eklemelisiniz. Ardından onaylayıp çıkın.

3-Yönetici Olarak Başlatmak

Çok kolay ve işe yaramayacak bir yöntem gibi gözükse de aslında çoğu sorunu halledebilen bir yöntemdir yönetici olarak başlatmak. Steam'e sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Belki de o kadar uğraşmanıza gerek yoktur.

4-Önbellek Temizleme

Sık sık oyun veya uygulama indirip kaldıran biriyseniz veya bilgisayarı düzenli olarak temizleyen biri değilseniz programlardan kalmış çöp dosyalar, boş veriler gibi şeyler soruna neden olabilir. Bu dosyaları silmek için yine Steam'in kurulu olduğu dizine gelin ve appcache isimli klasörün içindeki dosyaları silin. Bu dosya eski oyunlardan kalan verileri siler ve önbelleği temiz hale getirir. Steam'i tekrar başlattığınız zaman bu klasör otomatik olarak boş halinde geri gelecektir.

5-Görev Yöneticisinden Kapatmak

Bazen Steam arka planda açılmış olabiliyor fakat masaüstünde gözükmeyebiliyor. Bu tarz bir durumla karşılaşırsanız görev yöneticisine girerek çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer Steam ile ilgili çalışan dosyalar varsa sağ tıklayarak görevlerini sonlandırın ve sonra Steam'i tekrar açmayı deneyin.

6-107 Kodlu Hata

Eğer hata kodu 107 ile karşılaştıysanız büyük ihtimal Windows ile ilgili genel bir sorununuz var demektir. Bu hata kodu genelde saat/tarih uyuşmazlığından kaynaklanır. Bilgisayarınızın saat ve tarihini doğru şekilde ayarlayarak Steam'i tekrar açmayı deneyin.

7-Steam'i Yeniden Yüklemek

Eğer tüm bu çözüm yöntemleri sorunu çözmediyse Steam'i tekrardan yüklemek gerekebilir. Bunun için Steam ile ilgili bütün dosyaları kaldırın ve resmi siteden tekrar programı indirip açmayı deneyin.

Umarız tüm bu yöntemler sorununuzu çözmeye yardımcı olmuştur.

maxresdefault.jpg
 

Personalize

Üst Alt